X, Y, Z kuşaklarının okupasyonel profil ve toplumsal katılımlarının insan okupasyon modeli'ne göre incelenmesi
Examination of the ocupational profile and social participation of the X, Y, Z generations according to the human reading model
  1. Tez No: 735322
  2. Yazar: SULHİYE ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL HURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma X, Y, Z kuşaklarında doğmuş olan yetişkin bireylerin okupasyonel profillerinin ve toplumsal katılımlarının İnsan Okupasyon Modeli (MOHO)'ne göre incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya her bir kuşaktan 53 kişi olmak üzere 159 kişi dâhil edilmiştir. Bireylere Sosyodemografik Bilgi Formu, Okupasyonel Profil Şablonu (Occupational Profile Template), İnsan Aktivite-Rol Modeli Tarama Aracı (The Model of Human Occupation Screening Tool - MOHOST) ve Aktivite Öz - Değerlendirmesi (Occupational Self Assessment - OSA) uygulanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek, bir ergoterapi yaklaşım modeli olan MOHO çerçevesinde incelenmiştir. Katılımcıların kuşaklarına göre MOHOST ve alt boyutları puanları arasında farklılık görülmediği (p>0,05) tespit edilmiştir. Okupasyonel motivasyon ve alışkanlık puanlarında kuşaklar arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiş olsa da, X kuşağından Z kuşağına doğru bu puanların azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the occupational profiles and community participation of adult individuals born in the X, Y, Z generations according to the Model of Human Occupation (MOHO). A total of 159 people, 53 from each generation, were included in the study. The participants were subjected to Sociodemographic Information Form, Occupational Profile Template, The Model of Human Occupation Screening Tool (MOHOST) and Occupational Self Assessment (OSA). The data were analyzed and investigated within the framework MOHO an occupational therapy model. It was determined that there was no difference between the MOHOST and sub-parameters scores according to the generations of the participants (p>0.05). Although there was no statistically significant difference between generations in occupational motivation and habit scores, it was concluded that these scores decreased from the X generation to the Z generation.