X, Y ve Z kuşaklarının iş değerlerinin incelenmesi: Özel sektör çalışanları üzerine bir araştırma
Examining work values of generation X, Y and Z: A research on private sector employees
- Tez No: 672220
- Danışmanlar: PROF. DR. ASENA GÜLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüzde, çalışanların önemli bir kısmı çeşitli nedenlerle çalışma yaşamından daha geç ayrılmakta iken sürekli yeni katılımcılar da çalışma yaşamına dahil olmaktadır. Böylece farklı yaş gruplarından insanların aynı kurumda bir arada çalıştıklarına sıklıkla rastlanmaktadır. Bununla birlikte sosyal yaşamda olduğu gibi çalışma yaşamında da farklı yaştan bireylerin bakış açıları, beklentileri, öncelikleri, örgütsel bağlılık düzeyleri, iş memnuniyetleri, tercih ettikleri liderlik tipleri ve yönetim tarzları açısından tamamıyla benzer olmadıkları anlaşılmıştır. Bu durum ise farklı kuşakların yönetimi ile ilgili yönetim sorunlarını ve kurumlar açısından birtakım değişimleri gündeme getirmektedir. Bu çalışmada özel sektörde çalışmakta olan X, Y ve Z kuşaklarının iş değerlerini belirlemek ve farklı kuşakların yönetimi konusunda yöneticilere yol gösterici olmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Manhardt'ın İş Değerleri Envanteri'nden yararlanılmış ve nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği kullanılarak toplamda 502 kişiye ait veriler toplanmıştır. Aynı zamanda katılımcıların demografik özelliklerini ve bu demografik özelliklere göre iş değerlerinin farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla anket formunda demografik sorulara da yer verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde Kuşaklara; ikinci bölümünde İş Değerlerine yönelik teorik bilgiler; üçüncü ve son bölümde ise Araştırmanın Yöntemi başlığı altında verilerin analiz, bulgu ve yorumları yer almaktadır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 24.0 veri analiz programı kullanılmış olup araştırma hipotezleri Bağımsız İki Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda özel sektör çalışanlarının iş değerlerinin X, Y ve Z kuşakları arasında farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda cinsiyet, medeni hal, işten elde edilen aylık gelir ve çalışma yaşamında geçirilen toplam süre gibi demografik değişkenlere göre de özel sektör çalışanlarının iş değerlerinin farklılık gösterdiği saptanmıştır. Böylece araştırma sonuçlarının X, Y ve Z kuşaklarının genel özelliklerini ve iş değerlerini büyük ölçüde desteklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, while the vast majority of employees leave working life relatively later due to various factors, new participants keep taking a part in working life. Thus, it is common for people from different age groups to work together in the same institution. In addition to this, it has been understood that as in social life, individuals of different ages are not completely similar in working life in terms of perspectives, expectations, priorities, organizational commitment levels, job satisfaction, preferred leadership types, and management styles. This situation brings about the management problems related to the management of different generations and some changes for institutions. In this study, it was aimed to determine the business values of X, Y, and Z generations working in the private sector and to guide managers in the management of different generations. In accordance with this purpose, Manhardt's Business Values Inventory was used and data of 502 people was collected by using the questionnaire technique, which is currently one of the quantitative research methods. At the same time, demographic questions were also included in the questionnaire to determine the demographic characteristics of the participants and whether their job values differed according to these demographic characteristics. In the first part of the study, information related to the Generations; in the second part, theoretical information on Work Values; in the third and the final section there are analysis, findings, and interpretations of the data under the title of Research Method. IBM SPSS Statistics 24.0 data analysis program was used in the analysis of the data obtained and the research hypotheses were tested using Independent Samples T-Test and One-Way analysis of variance (ANOVA). As a result of the analysis, it has been concluded that the work values of private sector employees differ between X, Y, and Z generations. At the same time, it has been determined that the job values of private sector employees differ according to demographic variables such as gender, marital status, monthly income from work, and total time spent in working life. Thus, it has been concluded that the results of the research largely support the general characteristics and business values of the X, Y, and Z generations.