Alt ekstremite lenfödem hastalarında 6 dakika yürüme testinin geçerliliği ve güvenilirliği
Validity and reliability of six-minute walk test in patients with lower limb lymphedema
- Tez No: 735324
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM KARADİBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı alt ekstremite lenfödemde 6 Dakika Yürüme Testinin geçerliliğini ve güvenilirliğini değerlendirmek ve fonksiyonel kapasiteyi etkileyen faktörleri araştırmaktı. Çalışmaya 18 yaş ve üstü 28 alt ekstremite lenfödemli birey ve bu hastalarla yaş ve cinsiyet grup eşleştirmesi yapılmış 40 sağlıklı birey alındı. Hastalarda egzersiz kapasitesi için 6 Dakika Yürüme Testi; ödem şiddeti için çevre ölçümü; fiziksel aktivite düzeyi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi; kas kuvveti için hand-held dinamometre; eklem hareket açıklığı için gonyometre; alt ekstremite fonksiyonel durumu için Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası; yaşam kalitesi için Lenfödem Yaşam Etki Ölçeği, fonksiyonel mobilite için Otur-Kalk ile Süreli Kalk Yürü Testi; ağrı-yorgunluk düzeyi için Vizüel Analog Skalası kullanıldı. 2-7 gün içinde 6 Dakika Yürüme Testinin tekrar-testi yapıldı. Sağlıklı bireylere ise 6 Dakika Yürüme Testi ve bu testin tekrar-testi yapıldı. Lenfödemli bireylerin yaşı, beden kitle indeksi ve yürüme mesafeleri sırasıyla 52,21 ± 15,11 yıl, 30,75 ± 6,66 kg/m2 ve 501,00 ± 97,34 m iken sağlıklı bireylerin 45,87 ± 14,2, 28,83 ± 4,28 kg/m2 ve 545,62 ± 65,70 m idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the validity and reliability of the 6 Minute Walk Test in lower extremity lymphedema and to investigate the factors affecting functional capacity. Twenty-eight lower extremity lymphedema individuals aged 18 years and older and 40 healthy individuals matched for age and sex with these patients were included in the study. 6 Minute Walk Test for exercise capacity; circumference measurement for edema severity; International Physical Activity Questionnaire for physical activity level; hand-held dynamometer for muscle strength; goniometer for joint range of motion; Lower Extremity Functional Scale for lower extremity functional status; Lymphedema Life Impact Scale for quality of life; Sit-Rise and Timed Up-Go Test for functional mobility; Visual Analogue Scale for pain-fatigue level was used in patients. A retest of the 6 Minute Walk Test was performed in 2-7 days. On the other hand, the 6-Minute Walk Test and a retest of this test were performed in healthy individuals. While the age, body mass index and walking distance of individuals with lymphedema were 52.21 ± 15.11 years, 30.75 ± 6.66 kg/m2 and 501.00 ± 97.34 m, healthy individuals were 45.87 ± 14.2, It was 28.83 ± 4.28 kg/m2 and 545.62 ± 65.70 m respectively.