Alt ekstremite lenfödemli ve lipödemli hastalarda kompleks dekonjestif fizyoterapi'nin fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi ve hasta beklentileri üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the effects of complex decongestive physiotherapy on functional capacity, quality of life and patient expectations in patients with lower limb lymphedema and lipedema
  1. Tez No: 842110
  2. Yazar: MELİS KUZUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL MURAD PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kompleks Dekonjestif Fizyoterapi (KDF)'nin alt ekstremite lenfödemli ve lipödemli bireylerin fonksiyonel kapasitelerini, fiziksel ve psikososyal açıdan yaşam kalitelerini ne boyutta etkilediğini ve objektif olarak bireylerin tedaviden ne ölçüde fayda gördüğünü analiz etmeyi amaçladığımız prospektif çalışmamıza, yaş ortalamaları 56,7±14,6 yıl olan 26 lenfödem (15 unilateral, 11 bilateral) ve 26 saf lipödem tanılı birey dahil edildi. Çalışma kapsamında her iki tedavi grubuna; hastalığın evresi ve ekstremitenin ödem volümü göz önünde bulundurularak, ortalama 3-6 hafta, haftada 5 gün/seans, 45 dk-1 saat manuel lenf drenaj, cilt bakımı, kompresyon bandajı ve egzersizlerden oluşan KDF uygulandı. Tedaviyi sonlandırma kriteri günlük yapılan çevre ölçümleri neticesinde karar verilen maksimum incelme idi. Bireylerin değerlendirilmesinde mevcut ödemin seviyesi ve ekstremite hacmi için çevre ölçümleri ve Frustum yöntemi, ağrı şiddeti-dolgunluk hissinin değerlendirilmesinde Vizüel Analog Skalası (VAS), fonksiyonel kapasitenin değerlendirilmesinde 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT), hastalığa özgü yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde Lenfödem Yaşam Kalitesi Anketi-Bacak (LYMQOL-L), tedavi öncesi hedeflerin ve tedavi sonrası görülen faydanın değerlendirilmesi için Hasta Fayda İndeksi-Lenfödem (PBI-L) ve bireylerin fonksiyonel seviyeleri, sedanter yaşam düzeyleri ve sosyal görünüş algısının değerlendirilmesinde sırasıyla; Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası (AEFS), Sedanter Davranış Anketi (SDA) ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) kullanıldı. Tüm ölçüm ve ölçekler tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez uygulandı.
Özet (Çeviri)
In our prospective study, in which we aimed to analyze the functional capacities of individuals with lower limb lymphedema and lipedema Complex Decongestive Physiotherapy (KDF), the extent to which it affects their physical and psychosocial quality of life and the extent to which individuals objectively benefit from treatment, 26 individuals with lymphedema (15 unilateral, 11 bilateral) and 26 individuals diagnosed with pure lipedema with an average age of 56.7±14.6 years were included. Within the scope of the study, both treatment groups; considering the stage of the disease and the edema volume of the extremity, KDF consisting of manual lymph drainage, skin care, compression bandage and exercises was applied for an average of 3-6 weeks, 5 days/session per week, 45 min-1 hour. The criterion for discontinuing treatment was the maximum thinning decided by daily circumference measurements. In the evaluation of individuals, circumference measurements and Frustum method for the level of existing edema and extremity volume, Visual Analogue Scale (VAS) for pain intensity-feeling of fullness, Patient Benefit Index-Lymphedema (PBI-L) for treatment benefit and patient expectations, disease-specific quality of life. Lymphedema Quality of Life Questionnaire-Leg (LYMQOL-L) in evaluation of patients' functional levels, sedentary life levels and functional capacities respectively; Lower Extremity Functional Scale (AEFS), Sedentary Behavior Questionnaire (SDA), 6 Minute Walking Test (6 DYT) and Social Appearance Anxiety Scale were used for social appearance anxiety level. All measurements and scales were applied twice, before and after the treatment. It was observed that outcome measures improved in all evaluated parameters of individuals with lymphedema after KDF (p0.05).