Alt ekstremite lenfödemli hastalarda dinamik nöromusküler stabilizasyon egzersizlerinin denge, propriosepsiyon ve fonksiyonel düzey üzerine etkisi
The effect of dynamic neuromuscular stabilization exercises on balance, proprioception and functional level in patient with lower extremity lymphedema
  1. Tez No: 964131
  2. Yazar: BÜŞRA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM MUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Alt ekstremite lenfödeminde eklem pozisyon hissi ve denge olumsuz etkilenerek yaralanmalara, yaralanmalar ise dokuda hasar oluşmasına ve propriosepsiyon defisitini artırarak kısır bir döngünün içine girilmesine neden olmaktadır. Amaç: Amaç, alt ekstremite lenfödemi olan hastalarda Dinamik Nöromusküler Stabilizasyon (DNS) egzersizlerinin denge, propriosepsiyon ve fonksiyonel düzey üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Primer veya sekonder nedenlere bağlı lenfödem tanısı almış Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi (KBF) Faz 2 aşamasına geçmiş Evre 2 alt ekstremite lenfödemli kadın hastalar randomize olarak DNS (n=21) ve Kontrol (n=21) grubuna ayrıldı. Her iki grup diyafragmatik solunum egzersizleri, aktif eklem hareket açıklığı egzersizleri ve yürüyüşten oluşan egzersiz programına dahil edildi. Egzersizler 6 hafta, haftada 3 gün, günde 45 dakika olacak şekilde ev programı olarak verildi. Ayrıca haftada 2 gün 40 dakika 6 hafta boyunca DNS Grubu'na DNS egzersizleri, Kontrol Grubu'na ise aynı sürede yürüyüş ev egzersiz programlarına dahil edildi. Katılımcılar; Çevresel Ölçüm Yöntemi (ÇÖY), Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TAÜDT), Y Denge Testi (YDT), Eklem Pozisyon Hissi Testi (EPHT), 10 Metre Yürüme Testi (10MYT), Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası (AEFS) ve Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası (UDES) ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler tedaviden önce ve 6 haftalık tedavi bittikten sonra yapıldı. Bulgular: DNS Grubu'nda tedavi öncesine göre tedavi sonrasında grup içerisinde ekstremite hacminde, statik ve dinamik dengede, propriosepsiyonda, fonksiyonel düzeyde ve düşme korkusunda istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Kontrol Grubu'nda ise tedavi sonrası sonuçlarda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. DNS Grubu'nda kalça, diz ve ayak bileği EPHT'de (p=0,01), gözler açık (p=0,04) ve kapalı (p=0,01) TAÜDT'de, YDT'de ise yalnızca posteromedial yönde (p=0,04), 10MYT'de (p=0,01) ve AEFS'de (p=0,03) Kontrol Grubu'na kıyasla gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Sonuç: DNS egzersizlerinin; KBF'nin Faz 2 aşamasına geçmiş Evre 2 alt ekstremite lenfödemli hastalarda propriosepsiyon, denge ve fonksiyonel düzeyi geliştirmede etkili bir yöntem olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In lower extremity lymphedema, joint position sense and balance are negatively affected. This can lead to injuries, and injuries may cause tissue damage and further increase proprioception deficits, creating a vicious cycle. Purpose: The aim is to investigate the effects of Dynamic Neuromuscular Stabilization (DNS) exercises on balance, proprioception, and functional level in patients with lower extremity lymphedema. Method: Female patients diagnosed with lower limb lymphedema due to primary or secondary causes and who had progressed to Phase 2 of Complex Decongestive Phsysiotherapy (CDP) with Stage 2 lymphedema were randomly assigned to a DNS Group (n=21) and a Control Group (n=21). Both groups participated in an exercise program that included diaphragmatic breathing exercises, active range of motion exercises, and walking. The exercises were given as a home program for 6 weeks, 3 days per week, 45 minutes per day. Additionally, for 6 weeks, the DNS Group performed DNS exercises for 40 minutes, 2 days a week, while the Control Group did an additional 40 minutes of walking during the same time. Participants were evaluated using the circumferential Measurement Method (CMM), Single Leg Stance Test (SLST), Y Balance Test (YBT), Joint Position Sense Test (JPST), 10-Meter Walk Test (10MWT), Lower Extremity Functional Scale (LEFS) and the Fall Efficacy Scale-International (FES-I) before and after the 6-week intervention. Results: In the DNS group, a statistically significant improvement was observed after the intervention in limb volume, static and dynamic balance, proprioception, functional level, and fear of falling. No statistically significant differences were found in the control group following the intervention. Compared to the control group, the DNS group showed statistically significant differences in JPST at the hip, knee, and ankle (p=0.01), SLST with eyes open (p=0.04) and closed (p=0.01), the posteromedial direction of the YBT (p=0.04), 10MWT (p=0.01), and LEFS (p=0.03). Conclusion: DNS exercises may be an effective method for improving proprioception, balance, and functional level in Stage 2 lower extremity lymphedema patients who have progressed to Phase 2 of CDP.