Lider üye etkileşiminin örgütsel özdeşleşmeye etkisinde yöneticiye duyulan güvenin aracılık rolü: Savunma alanında bir araştırma
The mediating role of the trust in manager in the effect of leader member exchange on organizational identification: A research in the defence area
  1. Tez No: 735326
  2. Yazar: İBRAHİM BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE CAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı savunma alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda çalışanların lider üye etkileşimi algılarının, örgütsel özdeşleşme düzeyleri üzerindeki etkisinde yöneticiye duyulan güvenin aracılık rolünü incelemektir. Çalışmanın ilk dört bölümünde lider üye etkileşimi, örgütsel özdeşleşme ve yöneticiye duyulan güvenin yazın taramasına yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise söz konusu değişkenler ile ilgili yapılmış çalışmalara yer verilmiştir. Altıncı bölümde yüz yüze görüşme ve uzaktan erişim yöntemiyle savunma alanında faaliyet gösteren çeşitli kurum, kuruluş ve şirkette aktif olarak çalışan, belli bir süre çalışıp ayrılan çalışanlardan toplanan 450 anketin analiz edilmesi ile elde edilen veriler SPSS 23.0 ve AMOS V23 programları vasıtası ile istatiksel yöntemlerle açıklanarak değişkenler arasındaki ilişkiler ve aracılık etkisi incelenmiştir. Ölçeklerin güvenirlik katsayısı 0,920 ve geçerlilik katsayısı 0,907'dir. Çalışmada yer alan ana değişkenler arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Lider üye etkileşiminin örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisinde ise yöneticiye duyulan güvenin kısmi aracılık rolü saptanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular sonuç ve öneriler bölümünde yorumlanarak alanda yapılacak çalışmalara katkı sağlayacak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of the trust in manager in the effect of the leader member exchange perceptions of the employees in the institutions and organizations operating in the defence area on the levels of organizational identification. In the first four sections of the study, the literature review of leader member exchange, organizational identification and trust in manager is included, studies on these variables are included in the fifth section. In the sixth section, the data obtained by examining 450 questionnaires collected from employees, who work actively, who worked for a certain period of time and left, in various institutions, organizations and companies operating in the defence area, through face-to-face interviews and remote access methods were analyzed by means of statistical methods (SPSS 23.0 and AMOS V23 programs) and the relationships between variables and their mediating effect was examined. The reliability coefficient of the scales is 0.920 and the validity coefficient is 0.907. Positive and significant relationships were found between the main variables in the study and partial mediating role of trust in manager was determined in the effect of leader member exchange on organizational identification. The interpretation of the findings obtained as a result of the study and suggestions that will contribute to the studies in the area are presented in the results and recommendations section.