Restorasyonist üniteryen bir Filipinler kilisesi: Iglesıa nı Cristo (Mesih'in Kilisesi)
A restorationist unitarian Philippines church: Iglesia ni Cristo
  1. Tez No: 735357
  2. Yazar: MUHAMMET HÜDA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRSEL ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Filipinler'de Üniteryen ve Evanjelik karakterde yeni bir dini hareket olarak ortaya çıkan Iglesia ni Cristo (Mesih'in Kilisesi) hareketi incelenmiştir. Tezimiz giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın yöntemi ve çalışmada kullanılan temel kaynaklara yer verilmiştir. Birinci bölümde Iglesia ni Cristo'nun tarihsel süreci ele alınmıştır. Bu bağlamda Filipinler'de siyasi, sosyo-kültürel ve dini durum, Kilisenin kurucusu Felix Y. Manalo'nun hayatı, Kilisenin kuruluşu ve gelişimi ile diğer Hıristiyanlarla ilişkiler ortaya konmuştur. İkinci bölümde ise Iglesia ni Cristo'nun inanç esasları ve ibadet anlayışı incelenmiştir. Bu doğrultuda Kilisenin Tanrı, kutsal kitap, kader, şeytan, günah, ahiret anlayışı vb. teolojik öğretileriyle vaftiz, dua gibi ibadet uygulamaları konu alınmıştır. Üçüncü ve son bölüm genel anlamda Kilise organizasyonu ve faaliyetlerini konu almaktadır. Kilisenin idari yapısı, isim ve kökeni, sembolü, finans kaynakları, mabetleri, çeşitli eğitim-öğretim ve sağlık kuruluşları ile medya organları bu bölüm altında incelenmiştir. Yine Kilisenin çeşitli alanlarda sergilediği faaliyetler ve dünya rekorları üçüncü bölüm başlığı altında verilmiştir. Sonuç bölümünde ise elde ettiğimiz bulgular ışığında tüm bölümlerin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Iglesia ni Cristo (Church of Christ) movement which emerged as a new religious movement with unitarian and evangelical character in Philippines examined. This study consists of an introduction and three main parts. In the introduction part, the method of the research and the main sources used in the study are mentioned. In the first chapter, the historical process of Iglesia ni Cristo is discussed. In this context, political, socio-cultural and religious condition in the Philippines, the life of Felix Y. Manalo, the founder of the Church, the establishment and development of the Church and relations with other Christians are revealed. In the second part, the belief systems and understanding of worship of Iglesia ni Cristo are examined. Accordingly, the Church's theological understanding of God, scripture, destiny, devil, sin, afterlife etc. and worship practices such as baptism and prayer revealed. The third and final chapter deals with the organization and activities of the Church in general. The administrative structure of the church, its name and origin, symbol, financial resources, temples, various educational and health institutions as well as its media organs are analyzed under this section. In addition, the activities of the Church in various fields and the world records that has broken are also mentioned in this section. In the conclusion part, a general evaluation of all sections has been made in the light of the findings have been obtained.