Sahne sanatlarında beden dili ve kullanımı
Body language and treatment in performing arts
  1. Tez No: 73536
  2. Yazar: S. HANDAN ÖZER ERGİYDİREN
  3. Danışmanlar: PROF. İNCİ KURŞUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Sahne üzerinde canlı icra edilen tüm sanatlarda, opera, bale.tiyatro, oyuncunun, yapıtın isterlerine göre bir bedensel performans göstermesi gerekir. Birincil anlatım aracı beden olan bale ve modern dansın dışında kalan tiyatro ve opera eğitim sürecinden itibaren sanatçıyı bedensel becerilerini geliştirmek yoluyla destekler. Bu geliştirme hem fiziksel hem de anlatımsal, yani beden dili kullanımı bakımından olur. Hareket Dersi işte bu nedenle ortaya çıkmış bir derstir. öğretmenen sağlıklı bir çalışma programı tasarlayabilmesi ve katılımcının da bunu doğru ve yararlanarak uygulayabilmesi için anatomik bilgilenmeye ihtiyacı vardır. Beden bir çeşit makinedir ve yanlış kullanımlar onun bozulmasına, yani sakatlanmalara yol açabilir. İskelet bedeni n çatışıdır onu taşır ve iç organları muhafaza eder. iskeleti oluşturan kemikleri birbirine bağlayan ve onlan sarmalayan kaslar ise, kasılıp gevşeyerek 'hareket'i oluştururlar. Biyomekanik ise bu hareketin kuvvet ve karşı kuvvetlerini, denge duygusunu öğreten bir konudur ve sahneye çıkacakkişinin bedenininhareket etme mantığını kavraması bakımından önem taşır. Bir çalışmaya başlamadan evvel uygun sınıf, giyim, hava, sıcaklık koşullarını sağlamak çalışma verimini fazlasıyla etkiler. Ayrıca, kolay incinebilir bölümler olan, ayak bileği, boyun ve alt sırt omurları, diz hakkında bilgili olmak ve incinmeler de uygulanacak ilk yardım tedavilerini bilmek de güvenli bir çalışma için şarttır. Devinimin, merkez.yerçekimi, denge, duruş, jest,ritm, mekan.nefes gibi kavramlarla yakından ilişkisi vardır, öğrenciye bu kavramlar tanıtılmalıve bazı alıştırmalarla bunlara duyarlılık kazanması sağlanmalıdır. önerilen çalışma programı, dört bölümden oluşmakta, bunlar, Orta Hareketler 1, Yer Hareketleri, Orta Hareketler 2 ve ilerleyen Hareketler olarak sıralanırlar. Hareketler diziler halinde tasarlanmıştır. Uygulamada sayma şekline göre yeniden düzenlenebilir, tekrarlar konup.yön değişimleriye daha akıcı veya karmaşıkhale getirilebilir. Önemli olan aynı mantık ve işlevde uygulanması ve hatalara karşı dikkatli olmaktır. Anlatımcı konumda olan oyuncu ya, bu sorumluluğunu gerçekleştirirken, akıl ve beden, duyular, diğer cisim ve insanlar, zaman, mekan ile kuracakları ilişkilerde yardımcı olmak amacıyla çeşitli doğaçlama alıştırmalan da önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In all kind of performing arts, the first rule of being an actor or actress is to be able to articulate his or her own body according to the necessities of the artwork. Human body is the primary tool of explanation in ballet and modem dance but in drama and opera it is secondarily important so there are classes for to support student about developing their movement abilities. This development is programmed both in physical and expressive way. So the class named“Movement”involves this kind of education in drama departments at conservatories. The teacher and the participant of this kind of class, both need anatomic knowledge to design a convenient training program and to apply them correctly. Body is a kind of machine and misuses leads to occur some injuries. Skeleton is the structure of the body and holds it, besides protect inner organs. Muscles which connects and covers the bones create movement by flexion and extension. Biomechanics deals with weight and effort of this movement. It teaches balance and also important for performer in attention to understand movement idea. Condition of classroom, air, heat and clothe effects training's output. Besides, acknowledge about vulnerable body parts such as ankle, neck and lower back spine and knee, and first aid methods is very important for security of class. Concept of movement is related with centering, gravity, balance, posture, gesture, rhythm, moving in space and breathe. Student must learn these concepts and developes his or her feelings about them. The training program which is presenting in thesis includes four parts named as Centre Works 1, Floor Works, Centre Works 2 and Moving in Space. Also there are many improvisation ideas to support student in terms of time, space, objects, senses etc.