Gereksinim çözümlemesi yapılarak hazırlanmış ve iletişimsel yöntemin kullanıldığı Almanca otelcilik ve turizm önbüro programının hedef davranışları kazandırmadaki etkililiği
The Effectiveness of the German curriculum on hotel management and front office based on needs analysis and communicative approach
- Tez No: 73537
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Bu araştırmada, gereksinim çözümlemesi yapılarak hazırlanmış ve iletişimsel yöntemin kullanıldığı Almanca Otelcilik ve Turizm önbüro programının, hedef davranışları kazandırmadaki etkililiği incelenmiştir. Otelcilik ve Turizm önbüro eğitim programının hedef ve davranışlarını belirlemek amacıyla, Turizm Eğitim Merkezi'nde eğitim görmüş ve halen turistik işletmelerde önbüro elemanı olarak çalışanlara, aynı işletmelerin önbüro yöneticilerine ve bu otellerde tatillerini geçiren turistlere uygulanmak üzere üç ayrı anket formu geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesi sonucunda, personelin o anki dil düzeyi ve işi yaparken hangi tür dil becerilerine gereksinim duyduğu belirlenmiştir. Araştırma iki grup üzerinde yürütülmüştür. Deneklerin denkleştirilmesi amacıyla, ÖSS sözel ve ÖSS sayısal puanlarından yararlanılmıştır. Kontrol grubundaki yabancı dil öğretimi, Dilbilgisi-Çeviri yöntemiyle sürdürülmüştür. Deney grubunda ise, gereksinim çözümlemesi sonucunda geliştirilen eğitim programı iletişimsel yöntemle uygulanmıştır. Her iki grupta da, gereksinim çözümlemesi sonucu belirlenen dil becerilerine ulaşmada, yöntemin ve gereksinim çözümlemesinin etkisi, t testiyle smanmıştır. Araştırmada elde edilen bulguları aşağıdaki gibi özetlemek olasıdır.1. Duyulanı anlama becerisinin gelişimine ilişkin bilgi, kavrama ve uygulama düzeyi hedeflerini kazandırmada, gereksinim çözümlemesi sonucu hazırlanıp, iletişimsel yöntemle uygulanan pogamın, dilbilgisi-çeviri yöntemiyle uygulanan programdan daha etkili olduğu söylenebilir. 2. Konuşma becerisinin gelişimine ilişkin bilgi, kavrama ve uygulama düzeyi hedeflerini kazandırmada, gereksinim çözümlemesi sonucu hazırlanıp, iletişimsel yöntemle uygulanan programın, dilbilgisi-çeviri yöntemiyle uygulanan programdan daha etkili olduğu söylenebilir. 3. Okunanı anlama becerisinin gelişimine ilişkin bilgi, kavrama ve uygulama düzeyi hedeflerini kazandırmada, gereksinim çözümlemesi sonucu hazırlanıp, iletişimsel yöntemle uygulanan programın, dilbilgisi-çeviri yöntemiyle uygulanan programdan daha etkili olduğu söylenebilir. 4. Yazma becerisinin gelişimine ilişkin bilgi, kavrama ve uygulama düzeyi hedeflerini kazandırmada, gereksinim çözümlemesi sonucu hazırlanıp, iletişimsel yöntemle uygulanan programın, dilbilgisi-çeviri yöntemiyle uygulanan programdan daha etkili olduğu söylenebilir. 5. Tümleşik dil becerilerinin gelişimine ilişkin bilgi, kavrama ve uygulama düzeyi hedeflerine ulaşmada, gereksinim çözümlemesi sonucunda hazırlanıp, iletişimsel yöntemle uygulanan programın, uygulanmakta olan ve dilbilgisi-çeviri yönteminin kullanıldığı programdan daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, the efficacy of the German Hotel Servicing and Tourism Reception curriculum in having the targeted behaviours attained, which was prepared in line with the results of the needs analysis and according to the principles of communicative approach was investigated. To determine the goals and the related behaviours of the German Hotel Servicing and Tourism Reception curriculum, three individual questionnaires were developed and administered to the staff members trained in Tourism Training Center (TUREM) and working as receptionists in touristic places, to the reception administrators and to the tourists having a holiday in these places. By the analysis of the related data, at what level the staff could speak a foreign language and what type of language skills were required were determined. The research was carried out on two groups. To counterbalance the subjects, the verbal and numerical scores of the Student Selection Test (ÖSS) were utilized. The language teaching course in the control group was conducted according to the Grammar -Translation Method. In the experiment group, the communicative curriculum developed regarding the results of the needs analysis was implemented. In both groups, t-test was used to find the efficacy of the needs analysis and the communicative method in having the language skills attained was determined.IV The findings are as follows: 1. Regarding the development of the listening comprehension skill, the curriculum prepared in line with the results of the needs analysis and according to the principles of communicative approach was found to be more efficient in having the goals at knowledge, comprehension and application levels attained. 2. Regarding the development of the speaking skill, the curriculum prepared in line with the results of the needs analysis and according to the principles of communicative approach was found to be more efficient in having the goals at knowledge, comprehension and application levels attained. 3. Regarding the development of the reading comprehension skill, the curriculum prepared in line with the results of the needs analysis and according to the principles of communicative approach was found to be more efficient in having the goals at knowledge, comprehension and application levels attained. 4. Regarding the development of the writing skill, the curriculum prepared in line with the results of the needs analysis and according to the principles of communicative approach was found to be more efficient in having the goals at knowledge, comprehension and application levels attained. 5. Regarding the total language skills, the curriculum prepared in line with the results of the needs analysis and according to the principles of communicative approach was found to be more efficient in having the goals at knowledge, comprehension and application levels attained.