Feminist teoride beden ve siyaset ilişkisinin çözümlenmesi
Analyzing the relationship between body and politics in the feminist theory
  1. Tez No: 735378
  2. Yazar: EKİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezin amacı feminist teori bağlamında kadın bedenine dair üretilen söylem ve pratikleri içeren tartışmalar sunmaktır. Beden kavramını feminist teorilerin her biri farklı perspektiflerde yorumlamış ve bu kavrama dair farklı analizler sunmuşlardır. Beden kavramı kadın olmanın maddi olarak deneyimlenmesinin anlaşılması bağlamında önemli olmuştur. Bilinçli ve sistematik bir feminist teoriden önce beden kavramının feminist pratiklerde yer edinememesinin yarattığı eksiklik tarihsel süreçte ortaya çıkmış, özellikle de psikanalize dair tartışmalar ve Simone de Beauvoir'nın“İkinci Cinsiyet”adlı eseriyle feminist teoride bedene dair epistemolojik ve ontolojik bir analizin yapılmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu tezin ilk bölümünde feminist teorinin ortaya çıkışı ve ne tür kavramsal tartışmaları içerdiğine değinilecektir. İlk bölümde beden kavramına dair tartışmaların olmayışı saklı tutulmak kaydıyla tezin ikinci bölümde feminist teoride Beauvoir'ın etkisiyle tartışılmaya başlanan beden kavramı öncelikle“İkinci Cinsiyet”in analizi ve ondan ilham alan radikal feminizmin cinsellik ve farklı beden politikalarına dair teorik çerçevesi tartışılmıştır. Daha sonra eko-feminizm bağlamında vejetaryen feminist teoride hayvan bedeni ve kadın bedeni analojisi konu edilmiştir. Son bölümde ise queer teoriye kısa bir giriş yapılmış ve Julia Kristeva, Luce Irigaray ve psikanalize dair tartışmalar bağlamında Judith Butler'ın bedeni sorunsallaştırması, Elizabeth Grosz'un bedensel feminizmi ve Rosi Bradiotti'nin göçebe feminist projesi bağlamında beden kavramı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present discussions involving the discourse and practices produced on the female body in the context of feminist theory. Each of the feminist theories has interpreted the concept of the body in different perspectives and has offered different analyzes of this concept. The concept of the body has been important in the context of understanding the material experience of being a woman. The shortcoming caused by the concept of the body not taking place in feminist practices before a conscious and systematic feminist theory emerged in the historical process. In particular, discussions on psychoanalysis and Simone de Beauvoir's“The Second Sex”has revealed the necessity of an epistemological and ontological analysis of the body in feminist theory. In the first part of this thesis, the emergence of feminist theory and what kind of conceptual debates it includes will be discussed. Without prejudice to the absence of discussions on the concept of body in the first part, In the second part of the thesis, the concept of body, which started to be discussed in feminist theory with the influence of Beauvoir first of all, the analysis of“The Second Sex”and the theoretical framework of radical feminism inspired by it on sexuality and various body politics are discussed. Then, in the context of ecofeminism, the analogy of the animal body and the female body in vegetarian feminist theory are discussed. In the last chapter, a brief introduction to queer theory is made and Judith Butler's problematization of the body in the context of Julia Kristeva, Luce Irigaray, and discussions on psychoanalysis, the corporeal feminism of Elizabeth Grosz and in the context of Rosi Bradiotti's nomadic feminist project, the concept of the body are discussed.