Ten tene temasın plasentanın ayrılma süresi ile emzirmenin başlatılması üzerine etkisi
The effect of skin-TO-skin contact on placental separation time and initiation of breastfeeding
- Tez No: 735384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Araştırma, ten tene temasın plasentanın ayrılma süresi ile emzirmenin başlatılması üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Binası Doğum Salonu biriminde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Kasım 2020- Mart 2021 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden 96 primipar gebe (52 deney grubu, 44 kontrol grubu) oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yapılandırılmış veri toplama formu, Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı (Breastfeeding Assesment Tool (LATCH)) ve kronometre ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was made to examine the effect of skin-to-skin contact on the time of placental separation and on the initiation of breastfeeding. Materials and Methods: The research was carried out in the Obstetrics and Gynecology Department of the Gazi Yaşargil Training and Research Hospital, Obstetrics and Pediatrics Annex Building. The sample of the study consisted of 96 primiparous pregnant women (52 experimental group, 44 control group) who accepted to participate in the study between November 2020 and March 2021. Data were collected with a structured data collection form prepared by the researcher, Breastfeeding Assessment Tool (LATCH) and chronometer. The obtained data were analyzed using the SPSS 20.0 package program.