Zihinsel yetersizliği olan çocuklara verilen cinsel sağlık ve gelişim eğitiminin etkinliğinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of sexual health and development education for children with intellectual disability
  1. Tez No: 735397
  2. Yazar: AYLİN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Randomize kontrollü bir araştırma olarak gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı hafif ve orta düzey zihinsel yetersizliği olan çocuklarda“Zihinsel Yetersizliği Olan Çocuklara Yönelik Cinsel Sağlık ve Gelişim Eğitimi Programı”nın etkinliğinin belirlenmesidir. Araştırma, Zonguldak'ta üç tane özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini 12- 18 yaş arasında zihinsel yetersizliği olan 48 çocuk (girişim grubu= 24, kontrol grubu= 24) oluşturdu. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Ergenlik Dönemindeki Zihin Yetersizliği Olan Çocukların Cinsel Gelişim Özellikleri Ölçeği”ve“Zihinsel Yetersizliği Olan Çocuklarda Cinsel Gelişim Bilgi Değerlendirme Ölçeği”ile ön test, son test ve kalıcılık testi şeklinde üç aşamada Eylül 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında toplandı. Girişim grubuna“Tam Öğrenme Modeli”ne dayalı sekiz haftalık Zihinsel Yetersizliği Olan Çocuklara Yönelik Cinsel Sağlık ve Gelişim Eğitimi Programı uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized controlled research is to determine the effectiveness of the“Sexual Health and Development Education Program for Children with Intellectual Disability”in children with mild and moderate intellectual disability. The research was carried out in three special education and rehabilitation centers in Zonguldak. The sample of the study consisted of 48 children (intervention group= 24, control group= 24) with intellectual disability between the ages of 12-18. The data were collected with the“Personal Information Form”,“Sexual Development Characteristics Scale for Children with Intellectual Disability in Adolescence”and“Sexual Development Information Evaluation Scale for Children with Intellectual Disabilities”in three stages as pre-test, post-test and permanence test between September 2021 and February 2022. An eight-week Sexual Health and Development Education Program for Children with Intellectual Disability was applied to the intervention group, based on the“Complete Learning Model”.