Farklı diyet programlarının serum ürik asit düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different diet programs on serum uric acid levels
  1. Tez No: 735398
  2. Yazar: FATMA TURĞUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ESRA DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mevcut araştırmada serum ürik asit (UA) seviyeleri yüksek olan veya olmayan erkek ve kadın hastalarda karbohidrat ve yağ oranları farklı olan diyetler uygulandıktan sonra serum ürik asit düzeylerindeki değişim ile diyetler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma Kars Kağızman Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği'ne çeşitli sebeplerle müracat eden ve Diyet Polikliniği'ne sevk edilen 10'u erkek ve 31'i kadın olan toplam 41 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hastalara farklı karbohidrat ve yağ oranları içeren diyet programları uygulanmıştır. Daha sonra diyet öncesi ve diyet sonrası serum ürik asit seviyeleri ölçülmüş ve sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmada karbohidrattan fakir diyet, yağdan fakir diyet ve hem karbohidrattan hemde yağdan fakir diyet olmak üzere üç farklı diyet uygulanmıştır. Diyet uygulamaları sonucunda hastaların hem serum ürik asit seviyelerinde hemde kilo kaybında anlamlı bir azalma olduğu görülmüştür. Uygulanan diyetler arasında serum ürik asit düzeylerini düşürme açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Araştırma sonucunda serum UA düzeyleri ile diyet süresi arasında anlamlı korelasyon bulunamamıştır. Bununla birlikte korelasyon grafiğinde diyet süresi uzadıkça serum UA düzeylerinde daha belirgin bir azalma eğilimi olduğu görülmüştür. Kilo değerleri ile diyet süresi arasında anlamlı korelasyon bulunamamıştır. Bununla birlikte korelasyon grafiğinde diyet süresi uzadıkça kilo düzeylerinde daha belirgin bir azalma eğilimi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to investigate the relationship between diets and the change in serum uric acid levels after diets with different carbohydrate and fat ratios were applied in male and female patients with or without high serum uric acid (UA) levels. The research was carried out with a total of 41 patients, 10 male and 31 female, who applied to Kars Kağızman State Hospital Internal Medicine Polyclinic for various reasons and were referred to the Diet Polyclinic. Diet programs containing different carbohydrate and fat ratios were applied to the patients. Afterwards, pre-diet and post-diet serum uric acid levels were measured and the results were compared statistically. In the study, three different diets were applied: a low-carbohydrate diet, a low-fat diet, and a diet low in both carbohydrates and fat. As a result of diet applications, it was observed that there was a significant decrease in both serum uric acid levels and weight loss of the patients. No significant difference was found between the diets applied in terms of reducing serum uric acid levels. As a result of the research, no significant correlation was found between serum UA levels and diet duration. However, in the correlation graph, it was observed that there was a more pronounced tendency to decrease in serum UA levels as the diet period increased. No significant correlation was found between weight values and duration of diet. On the other hand, it was observed in the correlation graph that there was a more pronounced tendency to decrease in weight levels as the duration of the diet increased.