Anayasa Mahkemesi içtihadı ışığında idari yargının anayasaldayanağı
In the light of the Turkish Constitutional Court, the constitutional basis of administrative jurisdiction
- Tez No: 735409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İdari rejimin benimsendiği ülkemizde, idari yargının görev alanına giren birtakım uyuşmazlıkların kanunla adli yargının görev alanına aktarıldığına, öteden beri şahit olunmuştur. Bu olgu da idari yargının görev alanının anayasal dayanağı problemini ortaya çıkarmıştır.1961 Anayasası döneminde bu tür kanunların Anayasa'ya aykırı olduğuna karar veren Anayasa Mahkemesi 1982 Anayasası'nın ilk yıllarında bu içtihadını sürdürmüştür. Ancak Yüksek Mahkeme zaman içinde bu görüşünü değiştirerek, yasama organının belli şartlar altında bu tür yasal düzenlemeler yapmaya yetkili olduğuna karar vermiştir. Halen güncelliğini sürdüren bu içtihada göre yasa koyucu kamu yararına uygun haklı bir nedene dayanmak şartıyla bu türden kanuni bir düzenleme yapabilir. Bunun yanında, söz konusu kanun, yargılamanın bütünlüğünü de bozmamalıdır. Kamu yararına uygun haklı bir sebebin hangi durumlarda ortaya çıkacağı yine Anayasa Mahkemesi içtihadı ile şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, where the administrative regime is adopted, it has been witnessed for a long time that some disputes that fall under the jurisdiction of the administrative judiciary are transferred to the jurisdiction of the judicial judiciary by law. This phenomenon also revealed the problem of the Constitutional basis of the jurisdiction of administrative justice. The Turkish Constitutional Court, which delivered a judgment that such laws were unconstitutional during the 1961 Constitution period, continued this view in the first years of the 1982 Constitution. However, the Constitutional Court changed this view over time and decided that the legislature was authorized to make such legal arrangements under certain conditions. According to this view, which is still current, the legislator may make such a law, provided that it is based on an appropriate justification arising from the public interest. Indeed, how such a situation will emerge is again shaped by the judgments of the Constitutional Court. Moreover, such law must not impair the integrity of the proceedings.