İklim değişikliğine rağmen kapitalizmin kurallarına göre işleyen bir ekonomide sürdürülebilir büyüme mümkün mü?
Despite climate change according to the rules of capitalism is sustainable growth possible in a functioning economy?
- Tez No: 735416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İçinde yaşadığımız dünya sayısız türe ev sahipliği yapan ve insan yaşamı için en uygun ortamı sağlayan gezegendir. Dünya jeologlara göre tahmini 4.6 milyar yaşında ve dünyada bu güne kadar çok çeşitli iklim değişiklikleri olmuş, bu değişikliklerden birçok tür yok olurken, onların yerine yeni türler yer almıştır. İnsanın dünyadaki varlığı ise henüz çok erken bir tarih olarak kabul edilen yüz bin yıl öncesine dayanmaktadır. Buna rağmen insan toplulukları kısa sürede büyümüş ve besin zincirinin en tepesinde yer almıştır. Bugün dünyada yaklaşık olarak 7,5 milyar nüfusuyla en büyük tüketici konumundaki canlıdır. İnsanlık ortaya çıktığı yüz bin yıl öncesinden bu güne kadar önce avcı-toplayıcı durumdan tarım toplumuna ve ardından sanayi toplumuna geçen insan toplulukları bugün teknolojinin etkisiyle gelişmiş bir medeniyete sahip olmasına karsın dünya kaynaklarının daha ne kadar bu nüfusu ve ekonomileri besleyeceği büyük bir tartışmanın konusudur. Bu çalışmanın amacı tamda bu konuya dikkat çekmektedir. İklim değişikliği dünyanın sınırlı kaynaklarını çok büyük oranda tehdit etmesine karşın temel felsefesi tüketim üzerine kurgulanan kapitalist bir ekonomide sürdürülebilir bir büyümeye mümkün mü sorusu gündeme gelmektedir. Çünkü iklim değişikliği ile şuanda dünyanın alıştığı çevresel koşullardan tutun gıda güvenliğine, kaynak yeterliliğinden sürdürülebilir büyümeye kadar birçok alanı doğrudan ya da dolaylı bir şekilde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı bu güne kadar iklim değişikliğinin nedenleri sorgulanırken iklim değişikliğine farklı bir bakış açısı getirerek kapitalizmin bu olaydaki faktörü ve uzun vadeli sürdürülebilir bir büyümenin şuan var olan kapitalist sistem ve iklim değişikliği göz önüne alındığında kapitalizmin kuralları ile sürdürülebilir bir büyümenin mümkün olup olamayacağını sorgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The world we live in is the planet that hosts countless species and provides the most suitable environment for human life. The world is estimated to be 4.6 billion years old, according to geologists and there have been various climate changes in the world until today while many species have disappeared from these changes, new species have taken their place. The existence of man on Earth, on the other hand, dates back a hundred thousand years, which is considered a very early date. Despite this, human communities have grown in a short time and have been at the top of the food chain. Today, it is the largest consumer in the world with approximately 7.5 billion inhabitants. Human communities that transitioned from a hunter-gatherer state to an agricultural society and then an industrial society from one hundred thousand years ago to the present day when humanity emerged despite the fact that today's communities have a developed civilization with the effect of technology, it is a matter of great debate how long the world's resources will feed this population and economies. The aim of this study is to draw attention to this issue. Although climate change threatens the limited resources of the world to a great extent, the question of whether sustainable growth is possible in a capitalist economy whose basic philosophy is based on consumption comes to the fore. Because with climate change, from the environmental conditions that the world is used to, to food security, it directly or indirectly affects many areas from resource adequacy to sustainable growth. The aim of this study is to bring a different perspective to climate change while questioning the causes of climate change the factor of capitalism in this event and the long-term sustainable growth of the existing capitalist system and to question whether a sustainable growth is possible with the rules of capitalism when climate change is taken into account.