Çok kutuplu iç savaşlarda silahlı grupların güvenlik stratejileri: Saldırgan realist perspektiften Libya örneği
The security strategies of armed groups in multipolar civil wars: The case of Libya from the offensive realist perspective
  1. Tez No: 735422
  2. Yazar: FURKAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL İNAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma başarısız devletlerdeki silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmaları ve rekabeti incelemektedir. Çalışmanın amacı, silahlı gruplar arasındaki rekabeti açıklayan nedensel mekanizmayı ve aktörlerin davranışlarındaki genel eğilimi açığa çıkarmaktır. Bu bağlamda çalışma şu iki soruya cevap aramaktadır: silahlı gruplar neden güç peşinde koşarlar ve hedeflerine ulaşmak için hangi stratejileri izlerler? Bu sorulara cevap olarak uluslararası sistemin büyük güçleri arasındaki etkileşimden hareketle geliştirilen saldırgan realizmin çatışma ve rekabeti açıklayan mantığını başarısız devletlerdeki silahlı gruplara uyarlamaktadır. Bu yaklaşımdan hareketle çalışma, silahlı grupların etkileşime girdikleri anarşik sistemin onları güç mücadelesine ittiğini ve onları saldırgan stratejiler izlemeye zorladığını iddia etmektedir. Bu ana argümana dair dört farklı hipotez geliştiren ve bunları Libya örneği üzerinden test eden çalışma, silahlı grupların davranışları ve iç savaşların nedenleri hakkında genellenebilir bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the conflicts and competitions between armed groups in failed states. The aim of the study is to reveal the causal mechanism explaining the competitions between armed groups and the general tendency in the strategic behavior of the actors. In this context, the study seeks to answer the following two questions: why do armed groups seek power and what strategies do they follow to achieve their goals? In order to answer these questions, it applies the logic of offensive realism, which was developed from the interaction between the great powers in the international system, explaining conflicts and competitions, to armed groups in failed states. Based on this approach, the study argues that the anarchic system in which armed groups interact pushes them to struggle for power and forces them to pursue offensive strategies. Developing four different hypotheses regarding this main argument and testing them on the Libyan example, the study offers a generalizable perspective on the behavior of armed groups and the causes of civil wars.