Bireysel İş Hukuku'nda şirketler topluluğu
Corporate group in Individual Labor Law
- Tez No: 735423
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Şirketler topluluğu, tüzel kişiliği bulunmayan ve Şirketler Hukuku'na tabi özel bir kişi birliğidir. Şirketler topluluğunun unsurları, bir hakim şirket, bir bağlı şirket ve hakimiyettir. Şirketler topluluğunun hakimi, holding ya da teşebbüs de olabilir.“Bireysel İş Hukuku'nda Şirketler Topluluğu”başlıklı çalışmamızda öncelikle şirketler topluluğu kavramı, holding ve ortak girişim kavramları ile arasındaki farklara değinilerek ele alınmıştır. Bu bağlamda, şirketler topluluğunun unsurları üzerinde durulmuştur. Daha sonra şirketler topluluğunda işveren tespiti anlatılmıştır. Bu başlık altında tüzel kişilik perdesinin kaldırılması, organik bağ, birlikte istihdam kavramları inceleme konusu yapılmıştır. Ayrıca çalışmamızda şirketler topluluğunun işçi ve işverenin borçlarına etkisi üzerinde durulmuştur. Son olarak şirketler topluluğunda işçinin feshe karşı korunması ve işçilik alacakları konuları incelenmiştir. Bu çalışma yapılırken Yargıtay kararlarından da mümkün olduğunca yararlanılmıştır. Ayrıca çalışmamızda, yeri geldikçe Alman Hukuku ile karşılaştırma da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate group is a private individual association that does not have a legal personality and is subject to Company Law. The elements of a corporate group are a controlling company, a associated company, and control. The dominant of the corporate group may also be a holding or an enterprise. In our work titled“Corporate Group in Individual Labor Law”, firstly the concept of corporate group is discussed by referring to the differences between the concepts of holding and joint venture. In this context, the elements of the corporate group are emphasized. Afterwards, the determination of employers in corporate group is explained. Under this title, the concepts of piercing the corporate veil, organic bond, and co-employment were examined. In addition, in our work, the effect of the corporate group on the obligations of employee and employers is emphasized. Finally, the protection of the employee against termination and the labor receivables in the corporate group were examined. While this work was carried out, the decisions of the Court of Cassation were referred to as much as possible. In addition, in our work, the comparison, when necessary, was also made with German Law.