Abjected women: A Kristevian reading of Bernard Shaw's Pygmalion and August Strindberg's Miss Julie
İğrençleştirilmiş kadınlar: Bernard Shaw'ın Pygmalion ve August Strindberg'ün Miss Julie'sinin Kristevian okunması
  1. Tez No: 735429
  2. Yazar: ŞEYMA GÜNSEL ÇELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANAZ ALIZADEH TABRİZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Modern Tiyatroda en önemli tartışmalardan ikisi cinsiyet ve cinsiyet eşitliği konularıdır. August Strindberg and Bernard Shaw Modern Dramanın en mühim öncülerindendir. Strindberg' ün Miss Julie'si ve Shaw'ın Pygmalion'ı kadın baş kahramanların kendi toplumlarında yaşadıkları zorlukları ele alır. Her iki karakter de toplumsal sınıflara karşı tavırları ve cinsiyetleri açısından toplum tarafından ötekileştirilirler. Üst sınıf bir kadın olan Julie, alt sınıf bir hizmetçi Jean tarafından dışlanır. Sosyal sınıfları ne kadar farklı olsa da, her ikisi de mağduriyetin hedefindedir. Sistemli dışlamanın tamamında, hem Julie hem Eliza acınası durumlarla karşılaşır. Her iki oyunda da hikaye örgüsü, baş karakterlerin özellikleri ve sosyal sınıflar gibi büyük farklılıklar vardır, ancak karakterlerin sonu aynı olur, yolları yıkımdır. Oyun sonundaki nihai çöküşleri sadece rastlantı değildir. Bu tezin amacı, Julie ve Eliza'nın standart ve kesin değerlerin tutulup kabul edildiği çevrelerde ne ölçütlerde dışlandığını görmek için, Julia Kristeva'nın Abjection Teorisi (1982) ve Arnold Van Gennep tarafından ortaya çıkan Eşiktelik Teorisi (1909)' ne dayanarak incelemektir. Aykırı ve geleneksel olmayan iki karakter de -onları kaçınılmaz sonlarına sürükleyen- kaide ve sınırlarla mücadele eder. Teorilerden yararlanarak ve oyunları karşılaştırarak, Julie ve Eliza'nın bu kaide ve sınırlarla mücadele ederken bu kavramlar etrafında dolaşırken aşağılanıp dışlandığı, bu sırada da sosyal değerleri tehdit ettikleri önerilmiş ve kapsamlıca ele alınmıştır. Toplum tarafından kabul görmeyen Julie and Eliza, oyunların sonunda eşiksel abject olarak yok olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In Modern Drama, two of the most significant discussions are issues of gender and gender equality. Both August Strindberg and Bernard Shaw are notable pioneers of modern drama, whose plays Miss Julie and Pygmalion address gender and social roles. Strindberg's Miss Julie and Shaw's Pygmalion address the difficulties the woman protagonists Julie and Eliza suffer from in their society. Both of the protagonists are ostracized by their surroundings in regards to their gender and their attitudes towards social classes. Miss Julie, a higher class woman, is ostracized by a lower class servant, Jean. On the other side, Eliza Doolittle, a lower class woman, is cast out by a higher class man, Mr. Higgins. However different their classes are, the women are still the targets of victimization. Throughout the systematical ostracization, Julie and Eliza end up in wretched situations. The storylines, the protagonists' traits, and their socioeconomic strata are all vastly different in both plays. The characters' fates, however, remain the same: their paths lead to disaster. It is not a coincidence that they both meet their demise towards the end of the plays. Therefore, the thesis aims to examine the plays using Julia Kristeva's abjection theory (1962) and Arnold Van Gennep's liminality theory (1909) to discuss and determine the extent to which Julie and Eliza are exiled from their contexts in which standardized and certain values are held and accepted. Being unorthodox and unconventional, both of the women challenge norms and boundaries, which lead to their inevitable downfall. By utilizing the theories and comparing the plays, it is suggested and thoroughly discussed that Julie and Eliza are abjectified and liminalized beings, wandering around rules and restrictions of different social spheres and morals while threatening constructed social values. Not accepted by society, Julie and Eliza perish as liminal abjects at the end of the plays.