Çerkes ve Abaza (Abhaz) kökenli yazarların romanlarında millî kimlik inşası
The construction of national identity in the novels of writers Circassian Abhazian (Abhaz) origin
- Tez No: 735444
- Danışmanlar: PROF. DR. S. DİLEK YALÇIN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 494
Özet
Çerkes ve Abaza ( Abhaz) Kökenli Yazarların Romanlarında Millî Kimlik İnşası başlıklı tez çalışması, Çerkeslerin ve Abazaların (Abhazların) Türkçe yazdığı romanları incelemektedir. 1875-2021 yılları arasında yazılan elli iki romanda“kimlik”,“alt kimlik”,“öteki”“kimliklenme”“asimilasyon”“gelenek”doğrultusunda temel sorunlar belirlendi. Bu çalışmada kullanılan Çerkes ve Abaza tanımlamaları, yazarların kendini ve karakterlerini nasıl tanımladığını temel alarak yapıldı. Kendini Çerkes ya da Abaza olarak tanımlayan yazarların kimlik söylemi üzerinde duruldu. Kimliklenme ve kimliklendirme sorununa bağlı olarak; etnik kültür ögeleri, ötekileştirme, kültürel çatışma, kültürel etkileşim, uyum -uyumsuzluk süreci, dil yitimi, öz değerleri anlatma ve koruma, toplumsal hafızanın canlandırılması gibi durum ve sorunların ele alınışı incelendi. Çerkes ve Abaza ( Abhaz) Kökenli Yazarların Romanlarında Millî Kimlik İnşası başlıklı tezde, sözü edilen anlayışla millî kimliğin inşasında edebiyatın etkisine açıklık getirmeye çalışıldı. Ele alınan eserler uzun ve karmaşık bir tarihî süreci kapsadığı ve diaspora odaklı olduğu için diasporik kimliğin bakış açısı belirlenmeye çalışıldı. Örfi kuralların, dinî, siyasi, tarihî olayların, kültürel etkileşimin bu bakışı nasıl etkilediği; romanın kimlik inşasındaki yeri ve etnik gruplar için edebiyatın kendiliğini kamusal alanda ifade etme aracına dönüşmesi tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The thesis entitled The Construction of National Identity in the Novels of Writers Circassian Abhazian (Abhaz) Origin, examines the novels written by Circassians and Abhazian (Abhaz) writers in Turkish. In fifty-two novels written between 1875-2021, basic problems were determined in the course of“identity”,“sub-identity”,“other”“identification”“assimilation”“tradition”. The Circassian and Abhaz definitions used in this study are based on how the authors describe themselves and their characters. The identity discourse of the writers who define themselves as Circassian or Abhaz were emphasized. Depending on the identification and identification problem; the handling of situations and problems such as ethnic cultural elements, othering, cultural conflict, cultural interaction, adaptation-incompatibility process, language loss, expressing and protecting core values and the reviving of the social memory, were rewieved. In the thesis titled The Construction of National Identity in the Novels of Writers Circassian Abhazian (Abhaz) Origin, it was tried to clarify the effect of literature on the construction of national identity with the aforementioned understanding. Since the works covered include a long and complex historical process and are diaspora-oriented, the perspective of diasporic identity has been tried to be determined. How customary rules, religious, political, historical events and cultural interaction affect this view; the place of the novel in the construction of identity and the transformation of literature into a means of expressing themselves in the public sphere for ethnic groups were discussed.