Türkiye'de yatırım fonları ve Türk ekonomisi üzerindeki yeri ve önemi
Investment funds in Turkey their importance and place in Turkish economy
- Tez No: 73546
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Yatırım fonları sermaye piyasasında faaliyette bulunan yardımcı kuruluşlardan biri olup, halktan katılma belgeleri karşılığı toplanan paralarla, belge sahipleri hesabına, riskin dağıtılması ilkesi ve inançlı mülkiyet esaslarına göre oluşturulan portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlığıdır. İlk yatırım fonu Belçika'da kurulmuştur. En çok Amerika Birleşik Devletleri'nde, Kıta Avrupasında ise İsviçre'de gelişmiştir. Ülkemizde ise ilk defa 28.7.1981 tarih ve 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile sermaye piyasasının yardımcı kuruluşu olarak Türk Hukuk Sistemi'ne girmiştir. Ancak ilk yatırım fonu 1987 yılında faaliyete geçebilmiştir. Batılı ülkelerde sermaye piyasalarına yapılan yatırımların büyük bir bölümünün yatırım fonlarınca gerçekleştiğini, ülkemizde de sayıları her geçen gün artan yatırım fonlarının finansal piyasalarda gereksinimi olan kurumsal yatırımcı açığının önemli bir bölümünü karşılamakta olduğunu görmekteyiz. Ancak ülkemizde yatırım fonları yüksek getirili vadesiz mevduat olarak algılanmaktadır. Yatırım fonlarının portföy yapıları içinde, kamu borçlanma senetlerinin getirilerinin yüksek olması sebebiyle, kamu borçlanma senetlerinin payı devamlı artmıştır. Enflasyonist ortamın devam etmesi, devletin iç borç stokunun sürekli artması gibi olumsuz koşulların minimuma indirilmesinin yanısıra, fon yöneticilerinin fon portföylerine alacakları varlıkların seçimindeki başarısı, yatırım fonlarının getirilerini piyasa getirişinin üzerine çıkarma gibi portföy yöneticiliği anlayışının oluşması, yatırım fonlarından beklenen fonksiyonların yerine getirilmesini sağlayacak ve fonların bir taraftan sermaye piyasasının gelişmesine öte yandan ülke kalkınmasına önemli bir katkı sağlaması beklenebilecektir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Investment fund is a possession which is one of the relief funds that activates in financial market and established with the aim of running the portfolio according to the principle of dispensing the risk and the principle of reliable possession with the money collected from the public in return for a participating document. The first investment fund has been established in Belgrum. It is mostly developed in the United States, and in Switzerland in Europe. The investment fund has participated in Turkish Law System for the first time dated 28.7.1981 and with number 2499 to the financial Market Law as a relief institution of financial market. However, the first investment fund could only start in 1987. Most of the investments in financial markets of European countries have been carried out by investment funds. Also in our country, the increasing number of investment funds meet a large amount of the needs of institutional investments that are needed in financial markets. On the other hand, the investment funds in our country are perceived as high profitable current accounts. As the public bonds have a high rate of profit, the portion of public bonds in investment fund portfolis structure has continuously increased. The process of inflation has been increasing so in addition to minimise the domestic debts of the government which is increasing continuously, the success of fund managers in fund partfolio for getting good interests and this increased the profits of investment funds over the market profits which led to a kind of portfolio management. In this way, it will enable the funtions of investsment funds, o one hand funds will help the development of financial market, on the other hand it will help the development of the country.