Wolfgang Amadeus Mozart'ın 'Sihirli Flüt' operasının incelenmesi ve reji çalışması
A Study on Wolfgang Amadeus Mozart's opera 'The Magic Flute' and a directors promptbook
  1. Tez No: 73547
  2. Yazar: M. GÜLCE ÇELİK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞİNASİ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
ÖZET Bu çalışma W.A.Mozart'in“Sihirli Flüt”operasını incelemek ve bu operanın reji defterini hazırlamak amacını taşımaktadır. Tez iki bölümden oluşacaktır. Birinci bölümde, kısa bir opera tarihçesi, W.A. Mozart'ın yaşadığı dönem ve hayatı anlatılacak,“Sihirli Flüt”operasının; tarihsel, mitolojik, sembolik nitelikleri incelenerek, libretto ve karakter analizleri yapılacaktır. İkinci bölümde ise“Sihirli Flüt”operası için hazırlanan reji defteri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this thesis, W.A.Mozart's opera“The Magic Flute”has been investigated and a director's promptbook has been created. There are two sections in this thesis. In first section, after a short history of opera, period of Mozart, his life and historical, mythological, symbolic characteristics of“The Magic Flute”will be investigated. Then the libretto and characters of the opera will be analyzed. In second section, a director's promptbook will be created for“The Magic Flute”.