Gerede-Birinci Avşar köyü monografisi
Monography of Gerede-Birinci Avşar village
  1. Tez No: 73548
  2. Yazar: ABDULLAH DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖCAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
ÖZET“Gerede - Birinci Avşar Köyü Monografisi”adını taşıyan bu yüksek li sans tezi, bahsedilen köyün kültür hayatını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bolu'ya bağlı Gerede ilçesinin en az nüfuslu köylerinden biri olan Birin ci Avşar Köyüne ait verilen malzemeler, yapılan bir derleme çalışmasının ürünüdürler. Giriş ve 12 bölümün yer aldığı çalışmanın sonunda bir sonuç ile kay nakça kısmına yer verilmiştir. Giriş kısmında köyün bağlı olduğu Gerede ilçesinin coğrafi/ tarihi özel liklerinin yanısıra ekononik, sosyal ve kültürel yapısı hakkında bilgi veril miştir. 1. Bölümde Birinci Avşar Köyünün fiziki çevresi anlatılmış; yer adları, bitki örtüsü, hayvan türleri ve iklimi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu bölümde köyün tarihi incelenmiştir. 2. Bölümde köydeki nüfus hareketleri ve ekonomik yapı ortaya kon muştur. 3. Bölümde ise köydeki alt yapı hizmetleri, eğitim - kültür durumu, aile yapısı ve toplumsal hayat tesbit edilmiştir. 4. Bölüm, Törenler başlığını taşımakta olup, insan hayatının safhaları nı oluşturan doğum, sünnet, askere gidenlerin uğurlanması, hacı uğurlama ve karşılama, evlenme, ölüm, kutlama törenleri gibi gelenekleri ele almakta dır. 5. Bölüm, halk giyimi, hakkında olup; çocuk, genç ve yetişkinlerin giyi mi konusunda bilgi verilmektedir. 6. Bölümde Halk mutfağı incelenmekte ve mahalli yemeler anlatılmak tadır. 7. Bölüm, hekimlik başlığını taşımakta olup; halk hekimliği ve veteri nerliği içinde yer alan hastalık ve tedavilere yer vermektedir. 8. Bölümde Halk inançları, 9. bölümde ise halk bilgisi işlenmiştir. 10. Bölüm, Halk mimarisi adını taşıyıp; ev yapımı ve dekorasyonu hakkında bilgiler verilmiştir. 11. Bölüm Çocuk oyunlarını ele alıp, aletli ve aletsiz oynanan çocuk oyunlarını anlatmaktadır. Son bölümü oluşturan 12. bölümde ise köyün sözlü edebiyatı tespit edilmeye çalışılmıştır. Geçmişte zengin sayılabilecek bir halk edebiyatına sahip olduğu anlaşılan köy halkından, ulaşabildiğimiz kişilerden halk ede biyatı ürünlerini derlemeye ve sınıflandırmaya gayret ettik. Bu bölümde ele aldığımız konu başlıkları ise şunlardır: Köyün ağız özellikleri, mahalli keli meler, lakaplar, günlük hayatta kullanılan sözler, atasözleri, deyimler, bilme celer, tekerlemeler, dua ve beddualar, maniler, türküler, destanlar, efsaneler, masallar, hikayeler ve memoratlar. Sonuç, kaynakça ve ekler ise tezin son kısmını meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is a monography about Gerede - Birinci Avşar Village - which aims to clear the village's cultural life. Birinci Avşar Village is in the boundary of Bolu which has got a few po pulation. Gives information about the village is a kind of collection. The thesis consists of Introduction, twelve parts, a conclusion, and refe rence. In the introduction, cultural pattern, social, economic, historical and ge ographical structure of Gerede Town are given. In the first part of the thesis, the physical environment of the village is given. The physical properties consists of place names, fauna, flora, animals, and the climate. In addition; it has examined the historical background of the village. In the second and third parts, the economic Structure, population mobi lity, Village's education, culture, family structure, social life and settlement are examined. In the next part; celebration and ceremony in the human life are given like; birth, circumcision, following to military, haj and meeting them, marria ge, death, celebration ceremony and the other traditions. In the fifth part; folk clothing is examined about children, young, adult and elderly people. Folk cooking, and locak cooks in sixth and, local medical treaatment, local animal treatment are given in the seventh part of the thesis. In the eight, nineth and tenth partsp local traditional beliefs, folk know ledge, architecture, building and decoration. In the eleventh part; child playings; with instrument and without instru ment architecture, building and decoration. In the eleventh part; child playings; with instrument and without instru ment are given. In the last part; village's oral literature in a perspective local words, idi oms the nick names of people and family and pronunciatino of the language are examined. It is tried to collect rich literature, about village's people and classified them, especially, idioms, daily usage of the language, puzzles, pro verbs, prayers anti - prayers satires, folk sangs, legends, anecdotes, jingles, epics and memorants are examined. Summary, references and appendix are given at the end of the thesis.