Cerebral Palsy'li çocuk varlığının aile işlevlerine etkisi ve sosyal hizmetler
The Effect of presence of child with cerebral palsy on family functions and social services
- Tez No: 73549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET Araştırmanın temel amacı, CP tanısı konmuş çocuğa sahip ailelerin kendi aile işlevlerini algılama biçimlerinin normal çocukla ailelerle karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bir diğer amacı ise CP tanısı konmuş çocuğa sahip ailelerin, aile işlevlerinin değerlendirmelerinde sosyo-ekonomik ve demografik bazı özelliklerinin (yaş, evlilik süresi, gelir, konut tipi, eğitim düzeyi vb.) etkili olup olmadığının normal çocuklu ailelerle karşılaştırılmasıdır. Ayrıca araştırmada CP'li çocuğun cinsiyetinin, ailedeki çocuk sıralamasının, kardeşlerinin olup olmamasının ailenin işlevlerini değerlendirmede etkili olup olmadığı ele alınmıştır. Bu amaçla, İstanbul'da, bulunan Metin Sabancı Spastik Çocuklar Gençler Eğitim Rehabilitasyon ve Üretim Merkezi' ne başvuran ve CP tanısı konmuş, tedavi programına alınmış, İstanbul ili merkez sınırlan içindeki 0-12 yaş grubunda çocuğu olan toplam 100 aile rassal örnekleme tekniğiyle belirlenerek deney grubu oluşturulmuştur. Bu ailelerle benzer sosyo-ekonomik düzeye sahip olduğu kabul edilen 96 aile ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubundaki ailelerin genel olarak benzer özellikler taşımasını sağlamak amacıyla deney grubu ailelerine çok yakın oturan ailelerden seçilmiştir. Türk ailesinin kültürel ve rol örüntüleri dikkate alınarak annenin çocuğa yakınlığı ve başlıca bakıcısı olduğu gözönünde bulundurulmuş çocuk ve aile hakkında bilgiler anneden alınmıştır. Araştırmada, veriler ailenin işlevlerini ölçmek amacıyla geliştirilmiş Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) ile araştırmacı tarafından amaca yönelik olarak hazırlanan Aileyi Tanıma Anketi'nden elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler yardımıyla, araştırmaya katılan deneklerin özellikleri belirlenmiştir. Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) puanlarının yardımıyla bu özellikler doğrultusunda nasıl bir değişim gösterdiği varyans analizi yöntemi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The purpose of this study's to research the family function of shape perception in who family's own CP diagnosed child as compare both normal family and the family that's own CP diagnosed child. Also, the other purpose is to match some social economics and demographic feature (age, duration of married, income, type of house, level of education etc..) in who family's own CP diagnosed child as compare both normal family and the family that's own CP diagnosed child. In addition, It's been dealt with whether it is important effectively of CP diagnosed child's sex, number of brothers or sisters in family etc. in evalution of the family function. With this purpose, it has been constituted the experimental group with basic random technique 100 people, family's own CP diagnosed child as total including 0- 12 age group child in Istanbul and within programme of medical treatment therapy and who apply to Metin Sabancı Instruction, Rehabilitation and Generative for Spastic Child and Young based on Istanbul. In addition to this, it has been constituted the control group including 96 family similar to experimental group as a level of social economics. It has been obtained from the mother information about the child and family together with take into consideration structure of Turkish Family as cultural. In this study, data have obtained from The Family Assessment Device which had been improved to get measure the family function and Questionnaire of Family Survey by researcher to serve the goal. By means of the obtained data, first, it was got property of indivual with description statistics and analysed points of the Family Assessment belong to indivual with analysis of variance.