Tip 2 diabetes mellitus hastalarında temporal işlemlemenin değerlendirilmesi
Evaluation of temporal processing in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 735491
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU MÜJDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; Tip 2 DM'li bireylerin temporal işlemleme becerisini değerlendirmektir. Çalışmaya 22-55 yaş arasında, saf ses işitme eşiği normal sınırlarda olan Tip 2 DM'li (çalışma grubu) 45 birey, sağlıklı (kontrol grubu) 55 birey, toplam 100 birey dahil edildi. Her iki gruptaki bireylerin detaylı anamnezi alındı, otolojik muayenesi yapıldı, işitsel semptomları sorgulandı, tarafımızca oluşturulan işitsel işlemleme bozukluğuna yönelik sorular yöneltildi, saf ses odyometri, konuşma odyometrisi, immitansmetrik değerlendirme yapıldı. Bireylerin temporal işlemleme performansını değerlendirmek amacıyla SPT (Süre Patern Testi), FPT (Frekans Patern Testi) ve GIN (Gaps In Noise) testi monaural olarak uygulandı. SPT, FPT ve GIN testlerinin tümünde Tip 2 DM'li bireyler, kontrol grubundaki bireylerden istatiksel olarak anlamlı şekilde daha kötü performans gösterdi (p0.05). Her iki grup için kadın ve erkek bireyler arasında SPT, FPT ve GIN testi performansı arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak Tip 2 DM'nin temporal işlemlemeyi olumsuz etkilediği saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to evaluate the temporal processing skills of individuals with type 2 DM. The study included 45 individuals with Type 2 DM (study group), 55 normal (control group), a total of 100 individuals, between the ages of 22-55, with a pure tone hearing threshold within the normal range. Detailed anamnesis of the individuals in both groups was taken, otological examination was performed, auditory symptoms were questioned, questions about the auditory processing disorder created by us were asked, pure tone audiometry, speech audiometry, and immitansmetric evaluation were performed. SPT (Time Pattern Test), FPT (Frequency Pattern Test) and GIN (Gaps In Noise) tests were applied monaural to evaluate the temporal processing performance of individuals. Individuals with Type 2 DM performed statistically significantly worse than individuals in the control group in all SPT, FPT and GIN tests (p0.05). As a result, it was found that Type 2 DM had negative consequences on temporal processing.