Tahsin Yücel'in eleştirmenliği ve denemeleri
Tahsin Yücel's criticism and essays
  1. Tez No: 735548
  2. Yazar: BUSE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HADİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tahsin Yücel (1933-2016) çok yönlü bir kişiliktir. Yazın hayatına hikaye ile başlar. Ardından roman gelir.1950'li yıllardan itibaren deneme ve eleştiri yazıları yazar. Akademisyen kimliği sebebiyle yazdığı inceleme yazıları ve kitapları vardır. Ayrıca çevirmenlik yapar. Çevirdiği eserlerin sayısı oldukça fazladır. Cumhuriyet dönemi yazarları arasında yer alan Tahsin Yücel, çeşitli konularda yazdığı deneme ve eleştiri yazılarını on bir kitapta toplamıştır. Yüksek lisans tezimizde Tahsin Yücel'in deneme kitaplarında yer alan deneme ve eleştiri yazılarını tematik olarak ele aldık. Bu yazılardan yola çıkarak eleştirmen kimliğini ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamız 7 bölümden oluşmaktadır. Girişte hayatı, eserleri ve edebi kişiliğine yer verdik. Bunların yanı sıra Tahsin Yücel'e kadar Türk eleştiri tarihini genel olarak ele aldık. Tahsin Yücel'in Türk eleştiri tarihi içerisindeki yerini ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın birinci bölümünde eleştiri ve deneme yazılarını tematik olarak sınıflandırdık. Bu sınıflandırmayı yaparken hem deneme kitaplarından hem de dergilerde yayımlanan yazılarından yararlandık. Bu bölümde yaptığımız sınıflandırma sonucunda ilk olarak eleştiri hakkındaki görüşlerini içeren yazıları ele aldık. İkinci bölümde sanat, üçüncü bölümde dil, dördüncü bölümde yazın, beşinci bölümde çeviri hakkındaki görüşlerini içeren yazıları, altıncı bölümde toplumsal ve siyasal yazıları, yedinci bölümde ise diğer yazılarını ele aldık. Sonuç bölümünde yaptığımız tasnif sonucu ortaya çıkan unsurlar üzerinde durduk. Ekler bölümünde Tahsin Yücel'in düzyazılarının kronolojik listesini verdik.
Özet (Çeviri)
Tahsin Yücel (1933-2016) is a versatile personality. He begins his literary life with a story. Then comes the novel. Since the 1950s, he writes essays and criticisms. He has review articles and books that he wrote due to his academic identity. He also works as a translator. The number of translated works is quite large. Tahsin Yücel, who is among the writers of the Republic period, collected his essays and criticisms on various subjects in eleven books. In our master's thesis, we dealt with the essays and criticisms of Tahsin Yücel's essay books thematically. Based on these articles, we tried to reveal the identity of the critic. Our study consists of 7 parts. In the introduction, we have included his life, works and literary personality. In addition to these, we discussed the history of Turkish criticism in general until Tahsin Yücel. We tried to reveal Tahsin Yücel's place in the history of Turkish criticism. In the first part of our study, we classified the critiques and essays thematically. While making this classification, we benefited from both essay books and articles published in journals. As a result of the classification we made in this section, we first discussed the articles containing his views on criticism In the second part, we discussed his writings on art, in the third part on language, in the fourth part on literature, in the fifth section on his views on translation, in the sixth chapter on social and political writings, and in the seventh chapter on his other writings. In the conclusion part, we focused on the elements that emerged as a result of the classification we made. In the appendices, we have given a chronological list of Tahsin Yücel's prose.