Sınıf öğretmenlerinin çevrimiçi teknolojilere yönelik öz yeterlik algıları ve COVID-19 pandemi sürecine ilişkin görüşleri
Classroom teachers' perceptions of self-efficacy towards online technologies and their views on the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 735597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin çevrimiçi teknolojik yeterliklerini ve pandemi sürecindeki uygulamalara yönelik görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde karma yöntemlerden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel ve nitel süreçleri için ayrı ayrı çalışma grubu belirlenmiştir. Nicel veri toplama süreci için örneklem grubunun belirlenmesinde, kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı ilkokullarda pandemi sürecinde aktif olarak uzaktan eğitim çalışmalarına katılan sınıf öğretmenlerine ulaşmaya çalışmıştır. Bu bağlamda 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Sivas il merkezinde görev yapmakta olan 183 sınıf öğretmenine ulaşabilmiştir. Nicel verileri toplamak için“Çevrim İçi Teknolojilere Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde tarama yöntemi kullanılmıştır. Nicel bulgular sonucunda sınıf öğretmenlerinin çevrimiçi teknolojilere yönelik öz yeterlik inançları genel anlamda yüksek düzeyde bulunmuştur. Erkek sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitim çevrim içi teknolojilere yönelik öz yeterlik algısı kadın sınıf öğretmenlerinden orta etki ile yüksek bulunmuştur. Kırsalda (kasaba/köy) görev yapan sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitim çevrim içi teknolojilere yönelik öz yeterlik algıları şehir merkezinde (il/ilçe) görev yapan sınıf öğretmenlerinden orta etki ile yüksek bulunmuştur. 1-5 yıl mesleki kıdeme sahip sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitim çevrim içi teknolojilere yönelik öz yeterlik algıları 6-10 yıl, 16-20 yıl, 20 yıl ve üzeri mesleki kıdeme sahip sınıf öğretmenlerinden orta etki ile yüksek bulunmuştur. Nitel veri toplama süreci için çalışma grubunun belirlenmesinde maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. 2020- 2021 eğitim öğretim yılında Sivas il merkezinde bulunan ilkokullarda görev yapan 20 sınıf öğretmeni çalışma grubunu oluşturmuştur. Nitel verileri toplamak için araştırmacı tarafından görüşme formu hazırlanmış, geçerlik ve güvenirliği sağlandıktan sonra merkez ve köy okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerine form uygulanmıştır. Nicel verilerin istatistiksel analizinde SPSS ve Excel paket programları kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. COVID-19 uzaktan eğitim sürecinde yaşanılan problemlere yönelik sınıf öğretmenlerinin görüşleri Microsoft Word uygulamasına yüklenmiş ve verilerin her biri ayrı ayrı incelenerek ve Patton (2014) tarafından belirtilen satır-satır analiz (line by line analysis) yaklaşımı kullanılarak veriler kodlanmıştır. Açık kodlama yapılarak kategoriler belirlenmiş, belirlenen kategorilere uygun olarak temalar oluşturulmuştur. Nitel bulgular sonucunda sınıf öğretmenlerinin teknolojik alet kullanma konusunda bazı sıkıntılar yaşadığı aynı zamanda teknolojik donanım ve internet erişimi olmadığı için uzaktan eğitim sürecinde problem yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Sınıf öğretmenlerinin EBA uygulamasında derse bağlanma, ders esnasında bağlantı kopması sorunları yaşadıkları ve EBA uygulamasında sınıf düzeylerine uygun içerik bulmakta zorlandıkları belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitim sürecinde yaşadıkları en büyük sorunların alt yapı yetersizliği, teknolojik donanım eksikliği ve internet erişimi problemleri olduğu belirlenmiştir. Bu bulguların sonucuna bakılarak öğretmen, öğrenci ve velilerin teknoloji kullanımı konusunda yeterli düzeyde bilgi sahibi olmaları ve yeterli öz yeterlikleri kazanmaları gerekmektedir. Teknolojik aletleri kullanım konusunda sıkıntı yaşayan öğretmenler için çeşitli seminer ve eğitimler düzenlenmelidir. Öğrenci ve velilere yönelik teknoloji kullanımı ile ilgili eğitimler verilmelidir. Uzaktan eğitimde derslerin verimli geçirilmesi için internete erişim problemleri ve alt yapı sorunları giderilmelidir. Uzaktan eğitim sürecinde okul idaresi, öğretmen ve velinin iş birliği içerisinde olması önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the online technological competencies of classroom teachers and their views on practices during the pandemic process. For this purpose, explanatory design, one of the mixed methods, was used. A separate study group was determined for the quantitative and qualitative processes of the research. Easily accessible case sampling method was used to determine the sample group for the quantitative data collection process. The researcher tried to reach classroom teachers who actively participated in distance education studies in primary schools during the pandemic process. In this context, it was able to reach 183 classroom teachers working in Sivas city center in the 2020-2021 academic year.“The Self-Efficacy Perception Scale for Online Technologies”was applied to collect quantitative data. The scanning method was used in the analysis of the quantitative data of the study. As a result of the quantitative findings, the self-efficacy beliefs of classroom teachers towards online technologies were found to be high in general. The self-efficacy perceptions of male classroom teachers towards distance education online technologies were found to be moderately higher than female classroom teachers. The self-efficacy perceptions of classroom teachers working in rural areas (town/village) towards distance education online technologies were found to be higher with a moderate effect than classroom teachers working in city centers (province/district). The self-efficacy perceptions of classroom teachers with 1-5 years of professional seniority towards distance education online technologies were found to be higher with a moderate effect than classroom teachers with 6-10 years, 16-20 years, 20 years and more professional seniority. Maximum variation sampling method was used to determine the study group for the qualitative data collection process. In the 2020-2021 academic year, 20 classroom teachers working in primary schools in Sivas city center formed the study group. In order to collect qualitative data, an interview form was prepared by the researcher, and after its validity and reliability were ensured, the form was applied to classroom teachers working in central and village schools. SPSS and Excel package programs were used in the statistical analysis of quantitative data. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. The opinions of the classroom teachers about the problems experienced during the COVID-19 distance education process were uploaded to the Microsoft Word application and the data were coded by examining each of the data separately and using the line-by-line analysis approach specified by Patton (2014). Categories were determined by open coding, and themes were created in accordance with the determined categories. As a result of the qualitative findings, it was revealed that the classroom teachers had some difficulties in using technological tools, and at the same time, they had problems in the distance education process because they did not have technological equipment and internet access. It has been determined that classroom teachers have problems connecting to the lesson in the EBA application, disconnection during the lesson, and they have difficulty in finding content suitable for their grade level in the EBA application. It has been determined that the biggest problems experienced by classroom teachers in the distance education process are inadequacy of infrastructure, lack of technological equipment and internet access problems. Based on the results of these findings, teachers, students and parents should have sufficient knowledge about technology use and gain sufficient self-efficacy. Various seminars and trainings should be organized for teachers who have difficulties in using technological tools. Education on technology use should be given to students and parents. In order to pass the lessons efficiently in distance education, internet access problems and infrastructure problems should be resolved. It is considered important that the school administration, teacher and parent cooperate in the distance education process.