İfk ayetleri tefsiri ve islam düşüncesine yansımaları
Exegesis of ifk verses and its effect to islam thought
- Tez No: 497413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Allah Teâlâ aziz kitabının nur suresinde ifk kelimesini zikretmiştir. İfk; Hz. Aişe'ye atılan iftira ve suçlamadır. Bu nedenle Allah Teâlâ atılan iftiradan temizlemek için bu ayetleri indirmiştir. İftira ve yalan, şeriatta Allah Teâlâ'nın gazabını gerektiren kötü şeylerdendir. İnsanların mahremlerini zedelediğinden, namuslarını kirlettiğinden, kişilerin onurunu ve şerefini incittiğinden, aile ve toplumun yapısını bozduğundan dolayı Allah Teâlâ bunları yasaklamıştır. Allah Teâlâ bu günaha karşılık olarak dünya ve ahiret cezasını da şiddetli bir azap olarak belirlemiştir. Hz. Peygamber bunların büyük günahlardan olup Allah Teâlâ'nın gazabını celp ettiğini bildirmiştir. Dolayısıyla her Müslümanın böyle bir hataya düşmekten kendini koruması gerekir. İslam düşünce tarihindeki fikir akımlarının ifk ayetlerinin anlaşılmasına önemli yansımaları olmuştur. Bu çalışmamız bir önsöz, bir giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde ifk olayı, zamanı, meselede geçen kişiler, Hz. Aişe'nin hayatı, faziletleri, Hz. Peygamberle evliliği ve ilmi seviyesinden bahsettim. İkinci bölümde ifk ayetlerin iniş sebeplerini, açıklamalı tefsirlerini ele aldım. Üçüncü bölümde İslami fırkalardan olan müfessirlerin ifk ayetlerinin kendisi için indirilen kimsenin suçsuzluğuna dair görüşleri, bazı Şiaların ifk meselesiyle ilgili eleştirileri, müminlerin annesini töhmet altında bırakan kimselerin hükmüne dair âlimlerin görüşleri, bu iftiranın yalan olduğuna dair deliller ve ifk ayetlerinin tefsirlerinin İslam düşüncesine olan etkilerini ele aldım.
Özet (Çeviri)
Allah has mentioned the word ifq in the verse Light (Nur) in Holy Quran. Ifq; it is slander and accusation on Hz.Aisha. For this reason Allah has decreed these verses to cleanse the slander. The slander and the lie are the bad things that necessitate the wrath of Allah in Sharia. Allah forbids them because it hurts people's innocence, destroys their honor, hurts their honor and honor, and destroys the structure of the family and society. Allah has set the punishment of the world and the hereafter as a violent punishment in return for this day's work. The Prophet declared that these were the great sinners and summoned the wrath of Allah. Therefore, every Muslim must protect himself from falling into such a mistake. The Islamic thought has many implications in the interpretation of the verses of the efk. Some of them are positive, in accordance with what is stated in the Qur'an and Sunnah in proving the descent of the verses in 'Aa'ishah (may Allaah be pleased with her). And they were negative contrary to them, This research came in an introduction, a preface, four chapters, and an end. I spoke in the first chapter about the place and time of the occurrence of the incident, the personalities mentioned therein, and the wonders of the sign of the efk. In the second chapter, I have discussed the reasons for descent of the verses, their commentary and their quotations. In the third chapter, I have discussed the effects of the commentaries of the Qur'anic verses of some who have been sent for him, the criticisms of the Qur'anic verses of the Qur'an. The results and the recommendations were extracted. One of the most important of these results is the proof of the innocence of 'Aa'ishah (may Allah be pleased with her) in the Qur'an, the Sunnah, the historical truth and the consensus of the Ummah. As well as distortion of the İsna Ashiria Shiites of the Qur'anic verses, and their denial of the Hadiths by challenging their validity, as well as the emergence of their contradictions and differences in their books, as well as the agreement of Ahl al-Sunnah and Mu'tazilah and Kharijites in the interpretation of the verses and the reason for their descent.