Suriye bağlamında Türkiye ve Rusya ilişkileri (2010-2020)
Turkey and Russia relations in the context of Syria (2010-2020)
- Tez No: 735632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye Rusya ilişkilerinin 2010-2020 yılları arasındaki döneminin Suriye bağlamında ele alındığı bu tezde; ilişkileri belirleyici üç aktör devletin tarihsel süreçleri okuyucuya anlatılmış ve 2010 yılına gelinen süreçte ne gibi değişimlerin hangi dinamiklerle şekillendiği belirlenmek istenilmiştir. Tarihsel süreçte ikili ilişkilerin değişiminin neden ve sonuçları anlatıldıktan sonra 2011 yılı ile birlikte Suriye'de başlayan Arap Baharı dalgasıyla birlikte iç savaşa sürüklenen bu coğrafyadaki güç dengeleri, terör örgütleri tehdidi, düzensiz göç gibi birçok etmenin Türkiye Rusya ilişkilerine getirdiği sebep ve sonuçlar analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma yapılırken konu ile ilgili yazılmış kitaplar, dergiler, makaleler, tezler, internet kaynakları ve basının yaklaşımı gibi kaynaklar kullanılmıştır. Özellikle tezin ana temasının anlatıldığı 2010-2020 yılları arasında yaşanan gelişmeler yararlanılan kaynakların yanı sıra yerli ve yabancı basının olayları ele alış şekilleri ile anlamak ve anlatılmak istenilmiştir. Bunu yaparken de daha çok basında tirajı yüksek ve birbirlerine muhalif yazıları ile bilinen gazetelerin seçimi tercih edilmiştir. Yerel basının çok yönlü bir şekilde ele alınıp yorumlanması sonrası olaylar dış basın çerçevesinde de değerlendirilmiş ve dünyanın yaşanan olayla bakışı sorgulanarak çıkarımlar yapma gayreti içerisinde olunmuştur. Belirlenen dönemin anlatımı sonrasında çıkarım yapılırken tarihsel süreçteki ilişkilere de dayanarak ortaya tez atılmak istenmiş ve atılan tezin bundan sonraki süreçte de taraflar arasındaki ikili ilişkilerde de belirleyici unsur olacağı noktasında bir kanaate varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the period of Turkey-Russia relations between the years 2010-2020 is discussed in the context of Syria; The historical processes of the three actors that determine the relations of the state were explained to the reader and it was aimed to determine what kind of changes were shaped by which dynamics in the process that came to 2010. After explaining the causes and consequences of the change in bilateral relations in the historical process, the causes and consequences of many factors such as the balance of power, the threat of terrorist organizations, and irregular migration in this geography, which was dragged into civil war with the Arab Spring wave that started in Syria in 2011, were tried to be analyzed. While conducting this research, resources such as books, journals, articles, theses, internet resources and the approach of the press were used. In particular, the developments between the years 2010-2020, in which the main theme of the thesis is explained, are intended to be understood and explained with the way the domestic and foreign press handle the events, as well as the sources used. While doing this, the choice of newspapers with high circulation in the press and known for their opposing articles was preferred. After the local press was handled and interpreted in a multi-faceted way, the events were also evaluated within the framework of the foreign press, and an effort was made to make inferences by questioning the world's view of the event. While making inferences after the explanation of the determined period, it was desired to put forward the thesis based on the relations in the historical process, and it was concluded that the thesis will be a determining factor in the bilateral relations between the parties in the next process.