Türkiye'deki Suriyeli göçmen işçilerin iş sağlığı ve güvenliği
Occupational healt and safety of Syrian migrant workers in Turkey
  1. Tez No: 735631
  2. Yazar: OZAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Göçmen işçiler hem Türkiye'de hem de dünya genelinde sayıları giderek artan, hedef ülke yerelinde ve ekonomilerinde uzun süredir güncelliğini koruyan en tartışmalı ve sofistike konulardan biridir. Bu tartışmalarda gözden kaçırılan çoklu sorunlardan biri de göçmen işçilerin iş sağlığı ve güvenliği riskleridir. Uluslararası hareketliliğin en aktif aktörleri olarak göçmen işçiler iş sağlığı ve güvenliği konusunda en savunmasız çalışma gruplarının başında gelmektedir. Bu çalışma Türkiye'deki Suriyeli göçmen işçilerin iş sağlığı ve güvenliğini etkileyen sosyal ve psikolojik risk faktörlerini incelemektedir. Temel amaç, Suriyeli göçmen işçilerin iş sağlığı ve güvenliğinin mevcut durumunu ve iş sağlığı ve güvenliğini etkileyen temel unsurların neler olduğunu tespit etmektir. Çalışma nitel araştırma yöntemine dayanmaktadır. Nitel veri toplama yöntemlerinden doküman incelemesi yardımıyla konu ile ilgili bilimsel makaleler içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizinde Maxqda 2020 analiz programı kullanılmıştır. Çalışmada 9 adet biçimsel; 31 adet (4 adet üst kod ve 27 adet alt kod) içeriksel olmak üzere toplam 40 adet başlık/alt başlıkta kodlama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migrant workers are one of the most controversial and sophisticated issues that have been increasing in number both in Turkey and around the world, and have long been relevant in the local realities and economies of the target countries. One of the multiple issues overlooked in these discussions is the occupational health and safety risks of migrant workers. As the most active actors of international mobility, migrant workers are among the most vulnerable working groups in occupational health and safety. This study examines social and psychological risk factors affecting the occupational health and safety of Syrian migrant workers in Turkey. The main purpose is to determine the current status of the occupational health and safety of Syrian migrant workers as well as the main factors affecting occupational health and safety. The study is based on the qualitative research method. The data collected by document review, one of the qualitative data collection methods, were analyzed by content analysis. Maxqda 2020 analysis software was used for content analysis. In the study, A total of 40 titles/sub-titles including 9 formal and 31 (4 upper codes and 27 lower codes) contextual, have been coded.