The complex dynamics of the Syrian conflict: Strategic competition among regional and non-regional state actors 2014-2020
Suriye çatışmasının karmaşık dinamikleri: Bölgesel ve bölge dışı devlet aktörleri arasındaki stratejik rekabet 2014-2020
- Tez No: 922946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAVER ARIKAN AÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Arap Baharı, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'yu önemli ölçüde etkiledi ve 2010 yılından bu yana ayaklanmalar devam ediyor. Çoğu ülke, özgürlük, demokrasi ve insan hakları taleplerine yanıt vermek amacıyla süreci tamamlayarak önemli değişiklikler gerçekleştirdi. Ancak, Suriye'deki ayaklanmalar uzun süren bir iç savaşa yol açarak ülkeyi harap etti. Bu çatışma, küresel güçler ve bölgesel devletlerin müdahalesini çekerek, bölgesel istikrar üzerinde geniş kapsamlı etkileri olan çok yönlü bir krize dönüştü. Bu tez, Suriye'deki devam eden çatışmanın karmaşıklıklarını, bölge dışı devlet aktörleri olan Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi ülkelerin siyasi ve ekonomik motivasyonlarını analiz ederek araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Türkiye ve İran gibi daha geniş Orta Doğu'daki bölgesel devlet aktörlerinin rollerini incelerken, Özgür Suriye Ordusu, Kürt gruplar ve İslam Devleti (IŞİD) gibi terör örgütleri gibi devlet dışı aktörlerin etkisini de göz önünde bulundurmaktadır. Bu politikaların ulusal çıkarlar temelinde kapsamlı bir analizini yaparak, çatışmanın çeşitli boyutlarına dair derinlemesine bir anlayış sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma, Suriye çatışmasının daha doğru bir analizini yapmak için 2014-2020 yılları arasındaki çalkantılı dönemlere odaklanarak, bu dönemi bölge ve bölge dışı devlet aktörleri arasındaki stratejik rekabet bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring significantly impacted North Africa and the Middle East, with uprisings continuing since 2010. While most countries have completed the process and implemented substantial changes in response to demands for freedom, democracy, and human rights, the Syrian uprisings have led to a prolonged civil war, devastating the nation. This conflict has drawn the involvement of global powers and regional states, transforming it into a multifaceted crisis with far-reaching implications for regional stability. This thesis seeks to investigate the complexities of the ongoing conflict in Syria by analyzing the political and economic interests of countries from non-regional state actors such as the United States and Russia. It also delves into the roles of regional state actors in the broader Middle East, including Turkey and Iran, while considering the impact of non-state actors such as the Free Syrian Army, Kurdish groups, and terrorist organizations like the Islamic State (ISIS). Through a comprehensive analysis of these policies based on national interests, the thesis aims to provide a thorough understanding of the conflict's various dimensions. The study aims to provide a more accurate analysis of the Syrian conflict by focusing on the turbulent period between 2014 and 2020, examining this era within the context of strategic competition between regional and non-regional state actors.