Proje yönetimi ve kaynak planlamasında CPM tekniğinin kullanılması ve inşaat sektöründe bir uygulama
Use of critical path method in project management and resource planning and an application in construction sector
- Tez No: 7356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
PROJE YÖNETİMİ VE KAYNAK PLANLAMASINDA CPM TEKNİ?İNİN KULLANILMASI VE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) M.Faruk DA?LI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1989 ÖZ önceleri mühendis, mimar yada ustalar çağlarında nispeten küçük boyutlu olan projelerin yönetimini ve yü rütülmesini geçmiş bilgi ve tecrübelerine dayanarak yap maktaydılar. 20. yüzyılda ise hızla gelişen bilim ve teknolojiye paralel olarak çok büyük projeler gündeme gelmiştir. Bu projelerin gerçekleştirilmesi çok sayıda alt projelerin, taşaronların, faaliyetlerin, işgücünün, malzeme ve ekipmanın koordinasyonunu gerektirmiştir. Bu ihtiyaçlar, projelerin yönetiminde sırası ile GANTT, CPM, PERT, GERT gibi tekniklerin doğup gelişmelerine sebep olmuştur. Proje yönetimi, kendi aralarında belirli ilişki ağları içinde bulunan ve projeyi meydana getiren faaliyetlere, mevcut kaynakları hedeflenen amaçlara ulaşacak şekilde tahsis edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu amaçlar çoğu zaman projenin belirli bir tarihten önce bitmesi, para ve zaman tasarrufu sağlanması şeklinde tanımlanabilir. Bu tek niklerin yardımıyla projeleri hızlandırmak, geciktirmek, maliyet düşürmek yada yükseltmek, finansal planlar yapmak- mümkündür. Netice olarak, özellikle büyük projelerde bu tekniklerin uygulanması ülke ekonomisine küçümsenmeyecek katkılarda bulunacaktır. ?II-
Özet (Çeviri)
USE OF CRITICAL PATH METHOD IN PROJECT MANAGEMENT AND RESOURCE PLANNING AND AN APPLICATION IN CONSTRUCTION SECTOR {M.Sc. Thesis) M.Faruk DA?LI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY, 1989 ABSTRACT Formerly, engineers, architects and masters managed and realized projects which are relatively small at their ages with their knowledges and experiences. In the 2 0th century, huge projects came into scene in accordance with rapidly developing science and technology. Realization of these projects requires the coordination of sub-projects, sub-contractors, activities, man power, materials and equipments. These needs, caused the rise and development of techniques like GANTT, CMP, PERT, GERT respectively. Project management can be defined as the allocation of resources to the activities comprising the project so as to reach at some specified aims. Mostly, these aims can be stated as the completion of projects before a specified date, money and time savings. It is possible for the projects accelerate, deccelerate, reduce or rise costs, make financial plans. Consequently, application of project management techniques especially to large projects shall contribute conciavable benefits to the economy of the country. -Ill-