Video enstalasyon: Mekan ve görüntü yüzeyleri
Video installation: Space and image surfaces
  1. Tez No: 735700
  2. Yazar: ERİNÇ ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
''Video Enstalasyon: Mekan ve Görüntü Yüzeyleri'' adlı bu çalışma ile, mekandan beslenerek onu yabancılaştırmak ve mekana öykünmek üzerine geliştirilen çalışmaların teknik ve metinsel içeriğini incelemek hedeflenmiştir. Bu içeriğe paralel ve onun bir parçası olarak, bu çalışmaların altında bulunduğu“Video Enstalasyon”başlığında Türk sanatçıların yaptığı çalışmalara yer verilmiş, Video sanatının Türkiye sanat alanında bir alt disiplin, bir medyum olarak var olmaya ve olgunlaşma çabası içerisine girdiği dönemler incelenmiştir. Bu dönemler içerisindeki farklı perspektif ve konular üzerinden arayışları ile çalışmalar gerçekleştiren sanatçılar incelenerek, yüksek lisans raporuna konu olan çalışmalar üzerinden paralel okumalar yapılmıştır. Araştırmada, Video Sanatı ve hareketli görüntü tarihi hakkında genel bir bilgi edinmek adına kısa bir giriş bölümü yer alır. Bu bölümün devamında ise, mekan üzerine tasarlanan işlerin üretim dinamikleri ve tekniklerinin incelendiği, buna paralel olarak da günümüzde Video Sanatı'na dair iyi bir yerde konumlanmakta olan, ulusal ve uluslararası platformlarda ses getirmiş Türk sanatçılara ve bu isimlerin dışında, belki onlar kadar tanınmayan ama yaptığı çalışmalar ile Türkiye'de Video Sanatı üzerine yenilikçi çalışmalara imza atmış isimlere ve işlerine odaklanılmıştır. Uygulamalar adlı son bölümde ise üç ayrı başlık üzerinden mekanı kendisine yabancılaştırmayı ve mekan-zaman ilişkisini konu edinen çalışmalara yer verilmiştir. Bu sanat çalışması raporu; üretim süreçlerinde enstruman olarak görüntü kayıt etme ve görüntü yazma birimlerini seçen ve bu medyumun sağladığı imkanlar ile pratik alanlarına sözel ve teknik anlatılar aracılığıyla konularını taşıma çabası sergileyen sanatçıların arayışlarını, literatür taraması ve örnek işler üzerinden ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
With this study called“Video Installation: Space and Image Surfaces”, it is aimed to examine technical and contextual content of the studies developed on nourishing from the space and alienating and imitating it. In parallel with this content and as a part of it, the works of Turkish artists are included under the Video Installation title. The periods when Video Art's effort to exist and mature as a sub-discipline and a medium in the field of art in Turkey were examined. By researching artists who carried out their studies on different perspectives and topics in these periods, parallel readings were made on the studies that were the subject of the postgraduate report. In this study, there is a prologue aimed towards acquiring general knowledge about Video Art and the history of moving image. Afterwards in the same chapter, the production dynamics and the techniques of the works designed on space are examined, and in parallel with this, Turkish artists who are positioned in a decent place regarding Video Art, who resounded on both national and international platforms, were focused on along with people who may not be as well-known as them but who made innovative jobs on Video Art in Turkey and their studies. This study aims to reveal artists who choose image recording and image writing units as instruments in their production procedures, and who make an effort to convey their concepts to their practical areas via opportunities of this medium through both verbal and technical narratives, through literature survey and sample studies.