İnflamatuvar bağırsak hastalığı tanısı almış 13-18 yaş çocuk hastaların beslenme bilgi düzeylerinin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of nutritional knowledge lelels on quality of patients aged 13-18, diagnosed with i̇nflammatory bottom disease
- Tez No: 735701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADİYE DUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma inflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) olan adölesanlarda beslenme bilgi düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini Ocak 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında S.B.Ü. Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk gastroenteroloji poliklinik ve kliniğine başvuran 13-18 yaş arası 102 İBH'lı adölesan oluşturdu. Veriler adölesanların beslenme bilgi düzeylerini ölçen Beslenme Bilgi Düzeyi Formu ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) kullanılarak elde edildi. Araştırma bulguları SPSS 25 paket programında uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Araştırmaya katılan 102 adölesanın %54,90'ı kız olup yaş ortalaması 15,05±1,64 aralığındadır. Adölesanların %55,88'i ülseratif kolit, %44,12'si crohn tanısı almıştır. Adölesanların hastalıkla ilgili diyet uygulayanların sayısı 29 iken, beslenme konusunda eğitim alanların oranı ise %30,39'dur. Adölesanların beslenme bilgi düzeylerine ilişkin puan ortalaması (37,40±4,45) ve ÇİYKÖ Ölçek Toplam Puanı (70,71±15,57) orta düzeyin üstünde bulundu. Beslenme Bilgi Düzeyi değerlendirme formunda, en yüksek oranda doğru cevap verilen madde (%96,08)“Ev yapımı yoğurtların tüketimi tercih edilmelidir”olmuştur. En yüksek oranda yanlış cevap verilen madde;“Protein hayvansal gıdalardan (et, süt, peynir vb.) alınmalıdır”(doğru yanıt oranı %4,9) ifadesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive study to examine the relationship between nutritional knowledge level and quality of life in adolescents with inflammatory bowel disease (IBD). The research sample was collected from S.B.Ü between January 2021 and December 2021. It consisted of 102 adolescents with IBD between the ages of 13-18 who applied to the pediatric gastroenterology outpatient clinic and clinic of Ümraniye Training and Research Hospital. The data were obtained by using the Nutrition Knowledge Level Form, which measures the nutritional knowledge level of adolescents, and the Quality of Life Scale for Children (PILQL), and were evaluated with appropriate statistical methods in the SPSS 25 package program. 54.90% of the 102 adolescents participating in the study were girls and the mean age was between 15.05±1.64 years. 55.88% of the adolescents were diagnosed with ulcerative colitis and 44.12% with crohn's. While the number of adolescents who follow a diet related to the disease is 29, the rate of those who receive training in nutrition is 30.39%. The mean score regarding the nutritional knowledge level of the adolescents (37.40±4.45) and the PIDQQ Total Scores (70.71±15.57) were found above the medium level. In the nutritional knowledge level evaluation form, the item with the highest percentage of correct answers (96,08%) was“Homemade yogurt should be consumed”. The item with the highest rate of wrong answers; The expression“Protein must be obtained from animal foods (meat, milk, cheese, etc.)”(correct response rate 4.9%).