İstanbul Anadolu İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde çalışan personelin afet okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of disaster literacy levels of personnel working within the Head Physician of Istanbul Anatolian Provincial Ambulance Service
  1. Tez No: 735714
  2. Yazar: SEYFULLAH ÖZATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞİN AHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Public Administration, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Acil sağlık hizmetleri istasyonlarında çalışan personel meydana gelen acil durumlar ve afetlerde sağlık hizmeti sunmaktadır. Bu personel genellikle ilk ihbarı alan ve bölgeye ilk ulaşan ekiplerdir. Personelin karmaşık olaylara doğru, güvenli ve hızlı olarak müdahale etmeleri için acil durum ve afetlere karşı afet okuryazarlık (bilgi, beceri ve tutum) düzeylerinin iyi durumda olması önemlidir. Bu çalışmanın amacı, afetlerde sağlık hizmetini yürüten İstanbul Anadolu İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde çalışan personelin afet okuryazarlık düzeylerini ve afet okuryazarlığının alt faktörleri (zarar azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme) arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmada 412 kişiye ulaşılmış ve yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Katılımcıların afet okuryazarlığı ölçeği puan ortalamaları 3.64±0.606 olarak bulunmuştur. Bu çalışmada başhekimlik biriminde çalışan katılımcıların, afet okuryazarlığı ölçeği ve alt boyutlarının puan ortalamalarının diğer birimlerde çalışanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Afetlerde görev alan katılımcıların, hazırlık alt boyutu puan ortalamalarının afetlerde görev almayan katılımcılara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Afet okuryazarlığı çalışmalarının acil durum ve afetlerde görev alan diğer meslek grupları, STK çalışanları ve afetlerde görev alacak gönüllüler üzerinde de yapılması ve sonuçların değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Personnel working in emergency health services stations provide health services in emergencies and disasters. These personnel are usually the first to receive the notification and reach the area first. It is important that the level of disaster literacy (knowledge, skills and attitude) against emergencies and disasters is in good condition for the personnel to respond to complex events accurately, safely and quickly. The aim of this study is to determine the relationship between disaster literacy levels and sub-factors of disaster literacy (damage reduction, preparedness, response and recovery) of the personnel working in the Istanbul Anatolian Provincial Ambulance Service Head Physician, which provides health services in disasters. In the study, 412 people were reached and face-to-face survey method was used. SPSS program was used in the analysis of the data. The disaster literacy scale mean scores of the participants were found to be 3.64±0.606. In this study, it was found that the mean scores of the disaster literacy scale and sub-dimensions of the participants working in the head physician unit were higher than those working in other units. It was found that the mean scores of the preparedness sub-dimension of the participants who took part in disasters were higher than those who did not take part in disasters. It is recommended that disaster literacy studies be carried out on other professional groups, NGO workers and volunteers who will take part in emergencies and disasters, and evaluation of the results.