Yusuf Atılgan'ın romanlarının ve Jean-Paul Sartre'ın Bulantı adlı romanının tema bakımından karşılaştırılması
Comparison of Yusuf Atılgan's novels and Jean-Paul Sartre's novel of Nausea in terms of theme
- Tez No: 735723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL HİSARCIKLILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Varoluşçuluk, iki dünya savaşının maddi ve manevi tahribatının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu atmosferi yaşayan dönemin filozofları, insanı temel alan benzer ve farklı felsefi görüşlerini kaleme aldıkları yapıtlarla dile getirmişlerdir. Bu düşünürler felsefi söylemlerini yalnızca felsefe alanında değil, aynı zamanda edebî eserlerle de anlatma yolunu seçmişlerdir. Varoluşçuluğun soyut kavramlarını edebiyata ait roman, öykü, tiyatro, deneme gibi türler vasıtasıyla somutlaştırarak yaygınlaştırmışlardır. Batı edebiyatında gelişme göstererek yaygınlaşan bu akım, Türk edebiyatında da yankı bularak birçok yazar ve şair tarafından benimsenmiştir. Bu çalışma, varoluşçuluk felsefesini geliştiren isimlerden Jean-Paul Sartre'ın kendi felsefi öğretilerini işlediği Bulantı adlı romanı ile Türk edebiyatında bu akımdan etkilenen Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam ve Anayurt Oteli romanlarını tema bakımından karşılaştırılmasını esas almaktadır. Çalışmanın amacı, bu akıma bağlı iki yazarın, akımın görüşlerini birey üzerinden benzer temalar aracılığıyla nasıl ele aldıklarını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda romanlardan çıkarılan temalar, bireyin evreni, kendini, toplumu algılama şekli olarak“saçma”; saçma sonucunda bireyin kendinden ve toplumdan uzaklaşması olarak yabancılaşma; saçma algısına karşı koyuş olarak“başkaldırı”; varoluş üzerine düşünme biçimi olarak“sorgulama”ve bireyin benliğini koruma çabası olarak“toplumsal çatışma”dır.
Özet (Çeviri)
Existentialism emerged as a result of the material and moral destruction of the two world wars. The philosophers of the period, who lived in this atmosphere, expressed their similar and different philosophical views based on human beings in their works. These thinkers chose to express their philosophical discourses not only in the field of philosophy, but also through literary works. They popularized the abstract concepts of existentialism by embodying them through literary genres such as novels, stories, plays, essays. This trend, which has become widespread by developing in Western literature, has been adopted by many writers and poets by finding an echo in Turkish literature. This study is based on the comparison of Jean-Paul Sartre's novel, Nausea, in which he wrote his own philosophical teachings, and Yusuf Atılgan's Aylak Adam and Anayurt Oteli, which was influenced by this trend in Turkish literature, in terms of themes. The aim of the study is to reveal how the two writers of this movement approached the views of the movement through similar themes over the individual. For this purpose, the themes extracted from the novels are“absurd”as the individual's way of perceiving the universe, himself, and society;“alienation”as the alienation of the individual from himself and society as a result of the absurd;“rebellion”as a challenge to the perception of the absurd;“questioning”as a way of thinking about existence and“social conflict”as an effort to protect the individual's self.