KOBİlerin karşılaştığı ihracat engelleri: Konya KOBİ'lerine yönelik bir araştırma
Export barriers faced by SMEs: A research for Konya SMEs
- Tez No: 735746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KUTBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İhracata yeni başlayan şirketler, uluslararası pazarlara yaklaştıkları oranda büyüme için güçlü bir kaldıraç etki bulabilmektedir. Büyük şirketler için ayrılmış sayılabilecek bu pazarlar, ihracata yeni başlayan şirketler için de erişilebilir olabilmektedir. Uluslararası pazarlara şirketler bazında erişim düzeyine bakıldığında, pazara erişebilen şirketlerin çoğunluğunu KOBİ'lerin oluşturduğu görülmektedir. Uluslararası pazarlara erişim ve uluslararası ticaret konusunda pek çok engelin süreç içerisinde ortaya çıktığı görülmektedir. Uluslararası ticarette yapılan farklı çalışmalar, engellerin ve bunların ihracat üzerindeki etkilerinin araştırılmasına artan oranda bir ilgi gösterdiği söylenebilir. Birçok değişkenin uluslararası ticarette engel teşkil ettiği ifade edilmektedir. Bu değişkenler arasında KOBİ içi engeller, yabancı dış engeller ve yerel dış engeller araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Bu çalışmaların çoğunluğu gelişme sürecinde olan, ekonomik olarak çok az gelişmiş ya da hiç gelişmeyen şehirler üzerinde durmuştur. Bu araştırmada, ihracat engellerinin ihracat yüzdesi ve şirketin gelişim aşamasında farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır. Örnekleme yöntemiyle araştırmaya dahil edilen katılımcı sayısı Konya ilinde ihracat yapan KOBİ'lerde çalışan 394 kişidir. Veri işleme analizinin uygulanması için SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, şirket içi engellerin (bilgiye ulaşma zorluğu, devlet yardımı konusunda farkındalık eksikliği ve uluslararası standartlar hakkında bilgi eksikliği), şirketin önündeki yerel dış engellerin (coğrafi uzaklık, KOBİ'lerin kırılganlığı ve müşteri güveni eksikliği), şirketin önündeki yabancı dış engellerin (ürün standardizasyonu, gümrük bariyeri ve uluslararası siyasi ilişki (tarife dışı engeller)) Konya KOBİ'lerinin ihracat yüzdesine ve şirketin gelişim aşamasına göre farklılık gösterdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Companies that have just started exporting can find a strong leverage for growth as they approach international markets. These markets, which can be considered reserved for large companies, can also be accessible for companies that have just started exporting. Considering the level of access to international markets on a company basis, it is seen that SMEs constitute the majority of companies that can access the market. It is seen that many barriers to accessing international markets and international trade have emerged in the process. It can be said that different studies in international trade show an increasing interest in investigating barriers and their effects on exports. It is stated that many variables constitute an obstacle in international trade. Among these variables, intra-SME barriers, foreign external barriers and local external barriers attracted the attention of researchers. The majority of these studies focused on cities that are in the process of development, with little or no economic development. In this research, it was looked at whether the export barriers differed in the percentage of exports and the development stage of the company. The number of participants included in the research by sampling method is 394 people working in exporting SMEs in Konya. SPSS program was used for the implementation of data processing analysis. As a result of the research, internal barriers (difficulty to access information, lack of awareness of Government aid and lack of knowledge about International standards), local external barriers to the company (Geographical distance, Vulnerability of SMEs and lack of customer trust), Foreign external barriers to the company (Product standardization, Customs barrier and International political relationship (non-tariff barriers)) It has been revealed that Konya SMEs differ according to the export percentage and the development stage of the company.