Erçek Gölü'nde farklı ağ göz genişliğine sahip multifilament fanyalı uzatma ağlarının seçiciliği
Selection of multifilament trammel nets with different mesh width in LAKE ERÇEK
  1. Tez No: 735759
  2. Yazar: SEDA İLMEN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması, Van Gölü havzasında Van Gölü'nden sonraki en büyük göl olan Erçek Gölü'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Erçek Gölü inci kefali (Alburnus tarichi (Guldenstaedtii, 1814)) avcılığında kullanılan multifilament fanyalı uzatma ağlarının seçiciliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada aynı ip kalınlığı ve donam faktörlerine sahip olan 22, 24 ve 26 mm ağ göz genişliğine sahip multifilament fanyalı uzatma ağları test edilmiştir. Çalışma Ekim 2021 ve Nisan 2022 tarihleri arasında Erçek Gölü'nde gerçekleşmiştir. Gölün farklı noktalarına toplamda 27 örnekleme yapılmış olup, sırasıyla 22, 24 ve 26 mm ağ göz genişliğine sahip ağlar ile 1296, 1721 ve 2319 adet olmak üzere toplam 5336 adet inci kefali yakalanmıştır. Kullanılan ağların seçicilik parametrelerinin belirlenmesinde, balık boyu ve ağ göz açıklığını dikkate alan, Holt (1963) metodu kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, 22, 24 ve 26 mm ağ göz genişliğine sahip ağların optimum yakalama boyları sırasıyla 21,15 cm, 22,47 cm ve 23,69 cm olarak hesaplanmıştır. Elde edilen değerler göz önüne alındığında 26 mm'lik ağ göz genişliğine sahipmultifilament fanyalı uzatma ağının, göldeki stokun devamlılığı açısından en uygun ağ olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in Erçek Lake, which is the second largest lake after Van Lake in the Van Lake basin. In this study, it was aimed to determine the selectivity of multifilament trammel nets used for pearl mullet (Alburnus tarichi (Guldenstaedtii, 1814)) fishing in Erçek Lake. In the study, multifilament trammel nets with 22, 24 and 26 mm mesh widths with the same yarn thickness and rigging factors were tested. The study took place in Erçek Lake between October 2021 and April 2022. A total of 27 samplings were made at different points of the lake, a total of 5336 pearl mullets, 1296, 1721 and 2319, were caught with nets with respectively 22, 24 and 26 mm mesh widths. In determining the selectivity parameters of the nets used, the Holt (1963) method, which takes into account the fish length and mesh aperture, was used. As a result of the study, optimum catching lengths of nets with 22, 24 and 26 mm mesh width were calculated as respectively 21.15 cm, 22.47 cm and 23.69 cm. Considering the obtained values, it has been determined that multifilament trammel nets with the 26 mm mesh is the most suitable mesh for the continuity of the stock in the lake.