Diyalektolog dergisinde çıkan ağız makaleleri üzerine tematik bir inceleme
Thematic researchs about on made of articles on dialect studies (Diyalektolog journal 2010-2021)
  1. Tez No: 735766
  2. Yazar: CEMİLE PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FATİH ALKAYIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmamızda, Diyalektolog dergisinde çıkan, ağızlarla ilgili makaleler incelenmiş ve tematik değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma; Giriş, İnceleme ve Sonuç olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacına, yöntemine ve kapsamına yer verilmiştir. Ağızlarla ilgili genel bilgiler, ağızlar üzerine yapılan araştırmalar ve yayınlar ile Diyalektolog dergisi hakkında kısa bilgiler bu bölümde bulunmaktadır. İnceleme bölümü, çalışmanın ana kısmıdır. Diyalektolog dergisinde çıkan, ağızlarla ilgili 80 adet makalenin tematik değerlendirmesine bu bölümde yer verilmiştir. Değerlendirme yapılırken önemli dilbilim uzmanlarının görüşleri dikkate alınmıştır. Makalelerin tematik değerlendirmesi bu görüşler ışığında yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise yapılan çalışmayla ilgili verilen bilgiler toparlanmış ve çeşitli sonuçlara bağlanmıştır. Çalışmada yararlanılan tüm kaynaklar Kaynakça kısmına eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Articles about dialects published in the journal Diyalektolog were examined and thematic evaluations were made in the present study. The present study consists of three main parts: Introduction, review and conclusion. In the introduction section, the aim, method and scope of the study are presented. General information about dialects, researches and publications on dialects and brief information about the journal Diyalektolog are given in this section The review section is the main part of the study. The thematic evaluation of 80 articles on dialects published in the journal Diyalektolog is included in this section. In the process of making evaluation, linguistics experts 'views regarding the relevant topic were taken into account. The thematic evaluation of the articles was made in the light of these views. In the conclusion part, the summary of the present study is given and based on the relevant literature, some conclusions were made. All sources used in the study were added to the bibliography section.