Romatoid artrit hastalarında ultrasonografik median sinir kesit alanının elektrofizyolojik ölçümler ve hastalık aktivitesi ile ilişkisinin araştırılması
The investigation of the relationship of ultrasonographic median nerve cross-sectional area with electrophysiological measurements and disease activity in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 735767
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ KÜÇÜKŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada Romatoid Artrit hastalarında ultrasonografik median sinir kesit alanının elektrofizyolojik ölçümler ve hastalık aktivitesi ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Klinik ve elektrofizyolojik incelemelerle Karpal Tünel Sendromu (KTS) tanısı konan 30 romatoid artrit (RA) hastası, KTS olmayan 30 RA hastası ve 30 idiyopatik KTS kontrol grubu çalışmaya alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, VKİ, hastalık süresi, kullandıkları ilaçlar, RF, anti CCP, ESH ve CRP değerleri kaydedildi. RA'lı hastalarda hastalık aktivitesi, DAS-28 ile değerlendirildi. Hastaların KTS semptom şiddeti ve fonksiyonel değerlendirilmesi için Boston KTS anketi, sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerini ölçmek için Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) kullanıldı. Ultrasonografik olarak tüm katılımcıların proksimal karpal tünel seviyesinde median sinir kesit alanı (MSKA) ölçümü yapıldı. Hastalar USG ile değerlendirildikten en geç 1 hafta sonra nörofizyolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: KTS+ RA olan grubun yaş ortalaması diğer iki gruba göre anlamlı derecede yüksek saptandı (p=0,023), diğer sosyodemografik veriler açısından gruplar arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, we aimed to investigate the relationship of median nerve cross-sectional area with electrophysiological measurements and disease activity in rheumatoid arthritis patients. Material and Methods: Thirty rheumatoid arthritis (RA) patients diagnosed with carpal tunnel syndrome (CTS) by clinical and electrophysiological examinations, 30 RA patients without CTS and 30 idiopathic CTS control groups were included in the study. Age, gender, BMI, disease duration, medications, RF, anti CCP, ESR and CRP values of the patients were recorded. Disease activity in patients with RA was evaluated with DAS-28. The Boston CTS questionnaire was used for the symptom severity and functional evaluation of the patients. Health Assessment Questionnaire (HAQ) was used to measure the health-related quality of life. Ultrasonographic median nerve cross-sectional area (MSCA) was measured at the level of the proximal carpal tunnel of all participants. The patients were evaluated neurophysiologically no later than one week after they were evaluated with USG Results: The mean age of the group with CTS+ RA was found to be significantly higher than the other two groups (p=0.023). There was no difference between the groups in terms of other sociodemographic data.