Barok, Klasik ve Romantik dönemlerde keman
Violin in Baroque, Classical and Romantic period
  1. Tez No: 73578
  2. Yazar: SEDA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. ENGİN ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
11 ÖZET Keman ailesi tonal özellikleri bakımından enstrümantal müzikte çok önemli bir yere sahiptir. Keman, bu gün bilinen biçimine 16. Yüzyılın sonlarında ulaşmasına karşılık 19. Yüzyılın sonlarına dek yapılan deneylerle gelişmiş, asıl özelliklerini kazanmıştır. Soprano keman, keman ailesi içinde öne çıkmış, kullanımı süreklilik kazanmıştır. Bugün kullanılan kemanlar soprano kemanlardır. Keman, kendisi için çok fazla eser yazılan bir çalgıdır. Barok çağdan başlayarak, klasik ve romantik dönemlerde örneklerinin en güzel eserleri yorumculara sunulmuştur. Bu tezde keman için eser yazmış bestecilerin yaşam öykülerine yer verilmiş, seçilen eserlerin içerikleri, teknik olarak form analizleri çözümlenmiştir. Kemancılara yardımcı olmak, eserler hakkında teknik bilgiler vermek amaç olarak benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Violin family has an important place in instrumental musics from the point of tonal specialities. Violin to the form as know now has come in the 16 century but the experimentotions continued upto late 19th century, in this period it goined its real specialities. Soprano violin has become more noticable in the violin family, and its usage also became more popularized. Today the violins which are used are soprano violins. Lots of works has been made for the violin. From the beginning of Barok Period, and in the Classical and Romantic periods its best works have been formed. In this thesis, the composers who made works for the violin have been intraduced, analyisis also have been made. To help the violinist's, giving thecnical information about the works were the main aim of this study.