Lise 1. sınıf öğrencilerinin kullandıkları öğrenme stratejilerinin matematik dersindeki akademik başarıları üzerindeki etkisi
The effect of the learning strategies used by 9 th grader's on mathematics achievement
  1. Tez No: 73580
  2. Yazar: ÖZLEM ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Öğrenciler öğrenirken pek çok güçlükle karşılaşırlar. Öğrencilerden problemleri çözmelerini bekleriz; ama problem çözümü için az şey öğretiriz. Benzer bir şekilde, verilen bilgilerin çok büyük bir bölümünü hatırlamalarını ister; fakat bu bilgileri nasıl unutmayacakları ve saklayacakları üzerinde durmayız. Yani çok ender olarak öğrencilere nasıl öğrenileceğini öğretiriz. Weinstein ve Mayer (1986)'e göre“iyi bir öğretim, öğrencilere nasıl öğrenileceğini, nasıl hatırlanacağını, nasıl düşünüleceğini ve öğrencilerin kendi kendilerini nasıl motive edeceklerini öğreten bir öğretim biçimidir.”öğrencilere nasıl öğrenileceğini öğretmek en önemli -belki de nihai- bir eğitimsel hedeftir (Akt. Arends 1997: 243). Bu araştırmada, Lise 1. sınıf öğrencilerinin matematik dersini çalışırken hangi öğrenme stratejilerini kullandıkları ve matematik dersindeki akademik başarılarını kullandıkları öğrenme stratejilerinin ne oranda açıkladığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmış ve 1997 - 1998 öğretim yılında TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi Lise 1. Sınıflarından random olarak seçilmiş 6 şubede bulunan 179 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada ölçme aracı olarak Aşkar ve okulun Program Geliştirme Ölçme Değerlendirme ve Eğitim Merkezi tarafından geliştirilen“Matematik Başarı Testi”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematikte Kullanılan Öğrenme Stratejileri ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada, öğrenme stratejilerinin kullanılma derecelerine ilişkin olarak frekans ve yüzdeler hesaplanmış, öğrenme stratejilerinin matematik başarısını ne oranda açıkladığını saptamak içinde regrasyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, Lise 1. sınıf öğrencilerinin matematik dersini çalışırken, tekrarlama stratejisinin göstergesi olan davranışları kullanma oranı genellikle ve arasıra, anlamlandırma stratejisinin göstergesi olan davranışları kullanma oranı nadiren ve hiçbir zaman, yürütücü biliş stratejisinin göstergesi olan davranışları kullanma oranı ise her zaman ve genellikle seçeneklerinde yoğunlaşmaktadır. Öğrencilerin kullandıkları öğrenme stratejileri matematik başarılarını.06 gibi düşük bir oranla açıklamaktadır. Tekrarlama ve anlamlandırma stratejilerinin matematikteki akademik başarıyı açıklama derecesi anlamlı bulunmuş;, yürütücü biliş stratejisinin açıklama derecesi ise anlamlı bulunmamıştır. Tekrarlama stratejisi ile öğrencilerin matematik başarıları arasında ters yönde bir ilişki bulunurken, anlamlandırma stratejisi ile doğrusal bir ilişki saptanmıştır. Kız öğrencilerin kullandıkları öğrenme stratejileri matematik başarılarını.11 oranında açıklamaktadır. Kız öğrencilerinin kullandıkları tekrarlama ve anlamlandırma stratejilerinin matematik başarısını açıklama gücü anlamlı bulunmuş;, yürütücü biliş stratejisinin matematik başarısını açıklama gücü ise anlamlı bulunmamıştır. Kız öğrencilerin kullandıkları tekrarlama stratejisi ile matematik başarıları arasında ters yönde bir ilişki bulunurken, anlamlandırma stratejisi ile doğrusal bir ilişki saptanmıştır. Erkek öğrencilerin kullandıkları öğrenme stratejileri matematik başarılarını hiç açıklamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Students face with many difficulties while they are learning. We expect students to solve problems, but we teach very little about problem solving. In a related way much of what we teach requires memorization, however we spend little time teaching students how to memorize effectively with the aim of retaining information. In essence we rarely teach students how to learn. Weinstein and Mayer (1986) stated:“Good teaching includes teaching students how to learn, how to remember, how to think and how to motivate themselves”. Teaching students how to learn is the most important, perhaps the ultimate, goal of education (Arends 1997: 243). The purpose of this research is to determine the learning strategies 9th grade students use while studying mathematics and the degree to which these learning strategies contribute to mathematics achievement. This research makes use of descriptive research methods. The study has been conducted during the 1997-1998 school year on 6 classes comprising 179 TED Ankara College 9th graders. The classes were randomly selected. The research utilized two measuring instruments: A Mathematics Achievement Test which was developed by Aşkar in collaboration with TED Ankara College's Curriculum Development and Measurement Center, and the Learning Strategies Scale which was constructed by the researcher. The degree that learning strategies were used were determined through calculation of percentage and frequency. In addition multiple regression analysis using SPSS was carried out in order to explain the contribution of learning strategies in mathematics achievement. The results demonstrate students in the study perceive that they use rehearsal strategies“frequently”and“sometimes”; that they use elaboration strategies“rarely”and“never”; and that they use metacognitive strategies“always”and“frequently”.IV The mathematics achievement was explained at a very low rate of.06 with learning strategies. The contribution of rehearsal and elaboration strategies found to be significant, but the contribution of metacognitive strategies found to be insignificant. The analyses revealed that there is a negative relationship between mathematics achievement and using rehearsal strategies whereas there is a positive relationship between mathematics achievement and using elaboration strategies. The mathematics achievement of girls was explained at a rate of.11 with learning strategies. The contribution of rehearsal and elaboration strategies that girls used found to be significant, but the contribution of metacognitive strategies found to be insignificant. The analyses revealed that there is a negative relationship between mathematics achievement and using rehearsal strategies whereas there is a positive relationship between mathematics achievement and using elaboration strategies. The mathematics achievement of boys was not explained with learning strategies.