Okul öncesi dönem 5 yaş çocuklarının estetik değeri açısından çevre farkındalıkları
Environmental awareness of 5-year-old preschool children concerning aesthetic value
  1. Tez No: 735793
  2. Yazar: HASİBE ELİBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönem 5 yaş çocuklarının estetik değeri açısından çevre farkındalıklarının neler olduğunun belirlenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Sivas il merkezinde bulunan anaokullarında eğitim gören 5 yaş okul öncesi dönem 40 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan çocuklar, amaçlı örnekleme türlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Çocukların çevre kavramını en çok doğa, bitki, orman gibi doğal çevre unsurlarıyla ilişkilendirdikleri bulgulanmıştır. Çocuklar çevrenin güzel olarak nitelendirilmesi için çevrede; orman/ağaç, çiçek, gökyüzü gibi doğal unsurların olması gerektiğini belirtmişlerdir. Ayrıca çocukların yaşamak istedikleri şehirde en çok yaşam alanları ve doğal çevre unsurlarını görmek istedikleri saptanmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde; çocukların kendi odalarını yeniden tasarlayarak değiştirmek istedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların çevre kirliliği olarak en çok görüntü kirliliğinden en az ise hava kirliliğinden rahatsız oldukları bulunmuştur. Sonuç olarak, çocuklara yönelik mekânlar oluşturulurken farklı meslek gruplarının görüşleri alınarak multidisipliner yaklaşım sergilenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the environmental awareness of 5-year-old preschool children concerning aesthetic value. A case study, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group of the research consists of 40 preschool children aged 5 years attending preschools in Sivas city center in the 2021-2022 academic year. The children participating in the study were selected by the criterion sampling method, one of the purposive sampling types. A semi-structured interview form was used to collect data. The obtained data were analyzed using content analysis. In order for the environment to be described as beautiful; children stated that there should be natural elements such as forest/tree, flower, sky. In addition, it was determined that the children most wanted to see living spaces and natural environment elements in the city they wanted to live in. In addition, the children stated that they want to have buildings, trees, and flowers in the city they want to live in, they want to recolor, and the city should be beautiful. When the research results were examined, it was concluded that the children wanted to change their rooms by redesigning them. It has been found that children are most disturbed by visual pollution and least disturbed by air pollution as environmental pollution. As a result, it is recommended to adopt a multidisciplinary approach by taking the opinions of different occupational groups while building spaces for children.