Bir otomotiv fabrikası çalışanlarında stres ve tükenmişlik
Stress and burnout in an automotive factory workers
- Tez No: 735794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ MERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, bir otomotiv fabrikası çalışanlarında stres ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı olan bu araştırma, Kocaeli/Türkiye'de Sango Otomotiv Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nde Nisan – Temmuz 2021 tarihleri arasında 306 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği ve Tükenmişlik Ölçeği-Kısa Versiyonu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Ayrıca, ölçek puanları arasındaki ilişkinin analizinde, Spearman's rho korelasyon testi kullanılmıştır. Katılımcıların, Algılanan Stres Ölçeği puan ortalaması 25,11±7,39; Tükenmişlik Ölçeği puan ortalaması 29,69±12,61 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to determine the relationship between stress and burnout in an automotive factory workers. This descriptive research was carried out with 306 participants at Sango Automotive Products Industry and Trade Joint Stock Company Kocaeli/Turkey between April–July 2021. The data was obtained by using the Personal Information Form, the Perceived Stress Scale and the Burnout Scale-Short Version. Number-percentage calculations, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H test were used in data analysis. Also, Spearman's rho correlation test was used in the analysis of the relationship between the scores of the scales. The participants mean Perceived Stress Scale and Burnout Scale scores were found as 25,11±7,39 and 29,69±12,61, respectively.