COVİD - 19 enfeksiyonu tanısıyla hastanede yatan ve hemodiyalize giren hastaların klinik sonlanımları
Clinical outcomes of patients in hospital with the diagnosis of COVİD- 19 infection and entering hemodialysis
- Tez No: 735803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖK OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Hemodiyaliz (HD) hastalarının COVID-19 salgını boyunca sağlıklı popülasyona göre daha fazla etkilendiği bilinmektedir. Bu durum prognoz sürecinin araştırılması üzerinde önemli bir baskı oluşturur. Bu çalışmanın temel amacı, hemodiyaliz uygulanan ve COVID-19 tanısı ile servislerimizde yatan hastaların klinik sonlanım süreçlerine (yoğun bakıma yatış, entübasyon gereksinimi, yatış süresi, mortalite) hemodiyaliz tedavisi almanın etkisini belirlemektir. Bu çalışmanın bir diğer amacı da hemodiyaliz ihtiyacının COVID-19 prognozuna etkisini inceleyerek ülkemiz verilerine katkı sağlamaktır. Hemodiyaliz ile COVID-19 enfeksiyonu arasındaki etkileşimin belirlenmesinden sonra çalışmamız, COVID-19 tanısıyla diyalize giren ve akut/kronik böbrek yetmezliği tanısı olan hastalarda önleme ve tedavi stratejilerinin belirlenmesinde yeni araştırmalara öncü olabilecektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Mart 2020 ile Mart 2021 arasında hemodiyaliz uygulanan ve COVID-19 tanılı104 hasta üzerinde kesitsel bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada hastalar; (i) kronik böbrek yetmezliği (KBY) tanısı olan ve rutin hemodiyaliz alanlar; (ii) kronik böbrek hastalığı (KBH) olan ve acil hemodiyaliz ihtiyacı olanlar; ve (iii) bilinen bir böbrek hastalığı olmayan ancak akut böbrek hasarı (ABH) nedeniyle acil hemodiyaliz ihtiyacı olanlar. Hasta verileri geriye dönük olarak incelendi. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS V.15 kullanılarak yapıldı. Çalışmadaki istatistiksel analizlerde p0.005), ölen grupta ölmeyen gruba göre sıklığı daha fazla olmak üzere istatiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0.039).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Patients with hemodialysis are known to be more affected than healthy population during the COVID-19 pandemic. This puts significant pressure on investigation of the prognosis process. The main purpose of this study is to determine the effect of dialysis on the prognosis (admission to intensive care unit, intubation requirement, length of hospitalization, mortality) of patients with COVID-19 receiving hemodialysis treatment in our clinics. Another aim of this study is to examine the effect of the need for hemodialysis on COVID-19 prognosis in order to contribute to the data of our country. After detecting the interaction between hemodialysis and COVID-19 infection, our study will lead to new research in defining the prevention and treatment strategies to be used in patients need haemodialysis with COVID-19 diagnosis and diagnosed acute kidney injury (AKI)/ chronic renal failure (CRF). MATERIALS AND METHODS: Cross-sectional study of 104 patients with hemodialysis and were diagnosed COVID-19 were conducted between March 2020 and March 2021. In this study, patients were divided into three groups: (i) those with chronic renal failure (CRF) and receiving routine hemodialysis; (ii) those with chronic kidney disease (CKD) but needing urgent hemodialysis; and (iii) those who did not have a known kidney disease but needed urgent hemodialysis because of acute kidney injury (AKI). Patient data were analysed retrospectively. The statistical analyses of data were determined using SPSS V.15.