Tıp fakültesı̇ eğı̇tı̇mı̇nı̇n tıp öğrencı̇lerı̇nı̇n obezı̇te algısı üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇nı̇n araştırılması
Investigation of the effect of medical faculty education on obesity perception of medical students
- Tez No: 735807
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DEMİRHAN YUMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin obezitesi olan kişilere bakış açılarını ve tıp fakültesinde alınan eğitimin öğrencilerin obeziteye ilişkin önyargı ve olumsuz tutumlarını nasıl etkilediğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma verileri Ekim 2020- Haziran 2021 tarihleri arasında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde eğitim gören birinci sınıf (n=37) ve altıncı sınıf (n=43) öğrencinin katılımıyla elde edilmiştir. Öğrencilerin demografik ve antropometrik özellikleri Harvard Üniversitesi tarafından geliştirilen IAT (Implicit Assosation Test) ölçeğinin birinci kısmındaki veriler alınarak toplanmıştır. Obezite önyargısını değerlendirmek için Weight IAT ölçeğinin ikinci ve son kısmındaki sorulara verilen yanıtlar da çalışmada kullanılmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 21,82±2,98 (18-27) yıldır. Öğrencilerin boy uzunluğu ortalaması 170,70±8,44 (153- 196) cm olup ortalama vücut ağırlıkları 60,00±13,70 (45-98) kg ve ortalama BKİ değerleri 22,08±3,00 (16,98-28,98) kg/m² dir. Öğrencilerin %56,3'ü kadın öğrencilerden ve %43,8'i erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Birinci sınıf öğrencileri katılımcıların %46,3'ünü, altıncı sınıf öğrencileri ise %53,8'ini oluşturmaktadır. Öğrencilerin BKİ değerlerine göre %15'i (n=12) zayıf (BKİ 18,5'ten küçük), %58,8'i (n=47) normal (BKI 18,5-24,0), %26,3'ü (n=21) fazla kilolu grupta yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the perspectives of university students towards people with obesity and how the education at the medical school affects the prejudice and negative attitudes toward obesity. The data were obtained with the participation of first-grade (n=37) and sixth-grade (n=43) students studying at Istanbul Cerrahpaşa University Faculty of Medicine between October 2020 and June 2021. Demographic and anthropometric characteristics of the students were collected by taking the data in the first part of the IAT (Implicit Association Test) scale developed by Harvard University. The answers to the questions in the second and last part of the Weight IAT scale were also used in the study to assess obesity bias. The mean age of the students is 21.82±2.98 (18-27) years. The average height of the students was 170.70±8.44 (153-196) cm, their average body weight was 60.00±13.70 (45-98) kg, and their mean BMI was 22.08±3.00 (16.98- 28.98) kg/m². 56.3% of the students are female students and 43.8% are male students. First-grade students make up 46.3% of the participants, while sixth-grade students make up 53.8%. According to the BMI values of the students, 15% (n=12) were weak (BMI less than 18.5), 58.8% (n=47) were normal (BMI 18.5-24.0), 26%, 3 (n=21) of them are in the overweight group.