Gümrük Birliği çerçevesinde otomotiv sanayiinde rekabet
Competition in automotive industry in the period of Custom Union
- Tez No: 73581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Günümüzde otomotiv sanayii üretim yapan birçok ülke için büyük önem taşımakta ve ekonomiler için lokomotif sektör olma özelliğini korumaktadır. Son yıllarda dünyada yaşanan globalleşme eğiliminden otomotiv sanayii de etkilenmiş, sektörde firmalar arasında günden güne birleşmeler artmıştır. Amaç, maliyetleri düşürmek verimliliği arttırmak, AR-GE faaliyetleri ve teknoloji üretiminde birlikte çalışarak rekabet üstünlüğü kazanmaktır. Bugün dünyada otomotiv sanayiinde üretim yapan 61 ülke içerisinde Türkiye de, yer almaktadır. Türkiye dünya üzerinde bulunduğu konum ve yüksek nüfusu itibariyle otomotiv sanayii açısından son yıllarda hem önemli bir üretim ve tüketim, hem de dağıtım merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bunun sonucu olarak sektörde yaşanan rekabet Türkiye'yi de doğrudan etkilemektedir. 1996 yılında Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'ne gidilmesi ile birlikte Türk otomotiv sanayiinin rekabet edeceği alan genişlemiş ve yeni oluşan rekabet şartlarına uyum sağlamak durumunda kalmıştır. Bu çalışmada dünya otomotiv sanayiinin gelişimi, Avrupa Birliği otomotiv sanayii, Türk otomotiv sanayiinin ilk kuruluş tarihinden günümüze kadar geçirdiği yapısal değişiklikler ele alınmakta, otomotiv sanayinin rekabet gücünü etkileyen unsurlardan Devlet desteği, AR-GE harcamaları ve teknoloji üretimi, kapasite, maliyetler, verimlilik, ana ve yan sanayi ilişkileri Avrupa Birliği otomotiv sanayii ile karşılaştırmalı olarak incelenmekte, dünyada otomotiv sanayiinde oluşan yeni şartlar çerçevesinde Türk otomotivsanayiinin rekabet gücünün arttırılmasına yönelik uygulanabilecek Devlet ve özel sektör politikaları ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In today's world automotive industry is one of the leading industry in many countries. Whether they have low figures of production or high capacity in production in automotive industry, their economic infrastructure is under the determination of this particular industry. Globalisin is order of the day. The effect of this tendency on automotive industry is evident. News about mergers, fusions in automotive industry is regular. The goal of mergers, fusions could be understood better, when we think in terms of cost, research & development, efficiency. Turkey has its own automotive industry among 61 auto-producer countries with differences and similarities. Turkey with its high population & unique location in the world appears to be a center of production, distrubition and consumption. In short, the copetition in automotive industry has a vast affect on the automotive industry of Turkey. In 1996 Turkey reached an agreement with E.U. in the field of Custom Union. As a result the Turkish automotive industry faces a new challenge in competition. This study offers a brief history of world automotive industry, E.U. automotive industry and examines the Turkish automotive industry from the beginnig. The real goal of this study is to explain the structural change in Turkish automotive industry and the implications of efficiency, technological change, government intervention.costs etc. on automotive industry and within this context to show its competitiveness with comparision to E.U. automotive industry.