Hatay dağ ceylanı yaban hayatı geliştirme sahası'nın florası
The flora of the Hatay mountain gazelle wildlife development area
- Tez No: 768670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Hatay ili Kırıkhan ilçesi sınırları içinde bulunan Dağ Ceylanı Yaban Hayatı Geliştirme Sahasının florasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tez kapsamında floristik açıdan araştırılması planlanan bölge, 25 Aralık 2019'da resmî gazetede yayınlanan 1885 sayılı kararla Hatay Dağ Ceylanı Yaban Hayatı Geliştirme sahası olarak ilan edilmiştir. Suriye sınırında olan bölgenin floristik özellikleri şimdiye kadar çalışılmamıştır. Hatay Dağ Ceylanı YHGS Hatay ili sınırları içinde yer alan 12.514,48 ha'lık alan oluşturmaktadır. Alan, Gazella gazella (Dağ Ceylanı) popülasyonu barındırması nedeniyle yaban hayatı geliştirme sahası statüsündedir. Alanda bulunan kayalık içeren tepelikler ve bozkır alanlar hedef türün yayılış göstermesine olanak veren doğal yapılardır. Sahanın Kumlu ilçe merkezine olan mesafesi 9 km, Kırıkhan ilçe merkezine olan mesafesi ise 11 km kadardır. Saha doğu kesimi Suriye ülke sınırı ile çevrilidir. Hatay Dağ Ceylanı YHGS, Suriye sınırı boyunca kuzey-güney yönde yaklaşık 30 km uzanmaktadır. Araştırma alanından toplanan bitki örneklerinin teşhis edilip, değerlendirilmesi sonucunda alanda toplam 52 familya altında 224 takson tespit edilmiştir. Bu tespitler sonucunda 1 adet endemik türe rastlanılmıştır. Teşhis edilen bitkiler IUCN kayıtlarına göre değerlendirildiğinde toplamda 71 takson LC, 1 takson DD kategorisinde yer almaktadır. Bütün bu gerekçeler ışığında, özellikle ülkemizin sınır bölgeleri gibi, çalışılmamış ya da nispeten az çalışılmış bölgelerinde floristik çalışmalar yapmak gerek ülkemiz flora envanterine gerek doğal zenginliklerimizden sürdürülebilir şekilde yararlanma amacına gerekse modern sistematiğe katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the flora of the Mountain Gazelle Wildlife Protection Area located within the borders of Kırıkhan district of Hatay province. The area, which is planned to be investigated floristically within the scope of the thesis, was declared as the Hatay Mountain Gazelle Wildlife Protection area with the decision numbered 1885 published in the official newspaper on 25 December 2019. The floristic features of the region on the Syrian border have not been studied so far. Hatay Mountain Gazelle YHGS constitutes an area of 12,514.48 ha within the borders of Hatay province. The area has the status of a wildlife development area because of the Gazella gazella (Mountain Gazelle) population. The rocky hills and steppe areas in the area are natural structures that allow the target species to spread. The distance of the field to Kumlu district center is 9 km, and the distance to Kırıkhan district center is 11 km. The eastern part of the field is surrounded by the Syrian country border. The Hatay Mountain Gazelle YHGS extends for approximately 30 km in a north-south direction along the Syrian border. As a result of the identification and evaluation of the plant samples collected from the research area, 224 taxa under 52 families were identified in the area. As a result of these determinations, 1 endemic species was found. When the identified plants were evaluated according to the IUCN records, 71 taxa were in the LC, 1 taxon DD category. In the light of all these reasons, carrying out floristic studies especially in the unstudied or relatively under-studied regions of our country, such as the border regions, will contribute to our country's flora inventory, to the purpose of sustainable use of our natural riches, and to modern systematics.