Covıd-19 enfeksiyonunun, kas-iskelet sistemi, denge ve fiziksel aktivite üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Covid-19 infection on musculoskeletal system, balance and physical activity
- Tez No: 735826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızın amacı COVID-19 enfeksiyonunun kas-iskelet sistemi, denge, fiziksel aktivite ve kas-iskelet sistemi semptomları üzerine olan etkisinin araştırılmasıydı. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş (çalışma grubu-ÇG) (n=51) ve COVID-19 enfeksiyonu geçirmemiş (kontrol grubu-KG) (n=52) toplam 103 birey dahil edildi. Grupların yaş ortalamaları ÇG'de 26.16 ±6.17 yıl iken KG'de 25.69 ±5.64 yıl olarak saptandı. Gönüllülerin sosyodemografik özellikleri, statik ve dinamik dengeleri, sırt-bacak ve kavrama kuvvetleri ve fiziksel aktivite düzeyleri değerlendirildi. Statik denge için Tek Ayak Üzerinde Durma ve Romberg Testleri, dinamik denge için Stabilite Limitleri ve Dinamik Denge Testi uygulanırken, kas kuvvetlerinin değerlendirilmesinde sırt-bacak dinamometresi ve hidrolik el dinamometresi kullanıldı. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kısa formu ile, kas-iskelet sistemi semptomları ise İskandinav Kas-İskelet Sistemi Anketi ile de saptandı. ÇG ve KG arasında stabilite limitleri testi ön, sağ ve toplam skorları açısından kontrol grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05). Aynı şekilde Romberg testi, Dinamik Denge testleri ve kavrama ile sırt-bacak kuvveti açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Our study aimed to investigate the effect of COVID-19 infection on the musculoskeletal system, balance, physical activity, and musculoskeletal symptoms. For this purpose, a total of 103 individuals with COVID-19 infection (study group-SG)(n=51) and without COVID-19 infection (control group-CG)(n=52) were included in the study. The mean age of the groups was 26.16±6.17 years in the SG and 25.69±5.64 years in the CG. Sociodemographic characteristics, static and dynamic balances, back-leg and grip strengths, and physical activity levels of the volunteers were evaluated. While Standing on One Leg and Romberg Tests were applied for static balance, Stability Limits and Dynamic Balance Test were applied for dynamic balance, back-leg dynamometer and hydraulic hand dynamometer were used to evaluate muscle strength. Physical activity levels of individuals were determined with the short form of the International Physical Activity Questionnaire, and musculoskeletal symptoms were determined with the Scandinavian Musculoskeletal Questionnaire. A statistically significant difference was found between CG and CG in favor of the control group in terms of stability limits test anterior, right and total scores (p0.05). Likewise, no statistically significant difference was found between the two groups in terms of the Romberg test, Dynamic Balance tests, and grip and back-leg strength (p>0.05).