Modüler kalça protezinin statik ve dinamik etkiler altında sonlu elemanlar yöntemi ile analizi ve optimizasyonu
Analysis and optimization of modular hip prosthesis under static and dynamic effects by finite element method
- Tez No: 735825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışması kapsamında çimentosuz modüler bir kalça protezinin statik ve dinamik etkiler altında sonlu elemanlar yöntemi ile analizi ve optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Yeni tasarlanmış total kalça protezi prototipi üç boyutlu tarama teknolojisi kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bilgisayar ortamına aktarılan prototip model sonlu elemanlar yöntemi ile statik dinamik etkiler altında analiz edilerek mevcut protez tasarımının etkinliği incelenmiştir. Daha sonra tasarım parametreleri ve malzeme özellikler değiştirilerek gerilme kalkanı etkisi ve aşınma etkileri de dikkate alınarak optimum protez tasarımı elde edilmeye çalışılmıştır. Kalça protezleri ile ilgili laboratuvar testleri ve sonlu elemanlar simülasyon standartlarının tanımlanmış olduğu ISO 7206-4, ISO 7206-6, ISO 14242-1 ve ASTM F2996-20 standartlarında belirtilen sınır şartları, yükleme ve aşınma durumları göz önünde bulundurularak ANSYS sonlu elemanlar yazılımı ile statik, yorulma ve aşınma simülasyonları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatür çalışmaları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, analysis and optimization of a cementless modular hip prosthesis under static and dynamic effects with the finite element method has been carried out. The newly designed total hip prosthesis prototype has been transferred to the computer environment using 3D laser scanning technology. 3D CAD model has been analyzed under static dynamic effects with the finite element method, and the effectiveness of the existing prosthesis design has been examined. Then, by changing the design parameters and material properties, the optimum prosthesis design has been tried to be obtained by taking into account the stress shielding effect, fatigue effects and wear effects. Static, fatigue and wear simulations were performed with ANSYS finite element software by taking into account the boundary conditions, loading conditions and wear conditions specified in ISO 7206-4, ISO 7206-6, ISO 14242-1 and ASTM F2996-20 standards for which the laboratory tests on hip prostheses and for finite elements simulation standards were defined. Obtained results were compared with literature studies.