COVİD-19 hastalığı geçiren sağlık çalışanlarında kısa ve uzun dönemde gelişebilecek kas-iskelet sistemi yakınmaları
Musculoskeletal disorders that may reveal in the short and long term in healthcare workers with COVİD-19 disease
- Tez No: 839772
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve amaç: COVID-19, damlacık yoluyla bulaşan bir solunum yolu enfeksiyonudur. COVID-19'da kas iskelet sistemi (KİS) ile ilgili semptomlar da sıkça görülür ve yorgunluk, halsizlik, miyalji ve artralji gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Sağlık çalışanları ister pandemi, isterse de COVİD-19 hastalığından en fazla muzdarip olan grup olmuştur. KİS ile ilgili semptomlar hayat kalitesini ve iş performansını etkilemekte ve sağlık sistemi için sorun teşkil etmektedir. Çalışmamızın amacı Türkiye'de COVID-19 hastalığı geçiren sağlık çalışanlarında kısa ve uzun dönemde kas iskelet yakınmalarının değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma kesitsel-tanımlayıcı özellikte bir çalışmadır. Araştırma verileri, 18-75 yaş arasındaki COVID-19 geçirmiş sağlık çalışanlarından, online olarak toplanmıştır. Çalışmada demografik veriler, sigara ve alkol kullanımı, COVID-19 geçirme durumu ve hastalık süresince ve uzun dönemde yakınmaları ile ilgili veriler incelenmiştir. Bulgular: 163 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalık döneminde katılımcıların %92,6'sında en az 1 kas iskelet sistemi yakınması olup en sık yorgunluk, miyalji, artralji görülmüştür. Yakınmalar en çok yorgunluk, miyalji ve artralji şikayetlerinden oluşan ikili ve üçlü kombinasyonlar şeklinde belirtilmiştir. Uzun dönemde katılımcıların %65'inde en az 1 kas iskelet yakınması bildirilmiştir. Yorgunluk, miyalji, artralji ve kas zayıflığı iyileştikten sonra yarısından fazlasında devam etmiş, parestezi, hipoestezi ve vertigo yakınmaları kronik seyir almıştır. Uzun dönem yakınmaların çoğunluğu akut dönemdeki şikâyetin devamı olarak gelişmiştir ve en fazla yorgunluk ve miyaljiden oluşan ikili kombinasyon şeklinde ortaya çıkmıştır. Hastalık süresince yorgunluk, kadınlarda ve alkol kullananlarda; miyalji, doktorlarda ve Omicron varyantı geçirdiğini belirtenlerde daha fazla saptanmıştır. Uzun dönemde 3 ay ve üzeri miyalji şikâyeti görülen hastalarda yaş, şikâyeti olmayanlara göre veya yalnızca ilk 3 ayda şikâyet görülenlere göre anlamlı olarak yüksektir. Miyalji ilk 3 ay ve 3 ay üzerinde doktorlarda daha fazla görülmüştür. Uzun dönemde yorgunluk durumu sigara kullanmayanlarda ve bırakmış olanlarda ilk 3 ay daha fazla görülse de sigara kullananlarda daha uzun süre devam etmiştir. Uzun dönemde miyalji şikâyeti ek hastalığı olan grupta, yorgunluk şikâyeti tiroid hastalığı olanlarda daha sık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background and aim: COVID-19 is a respiratory infection transmitted by droplets. Musculoskeletal (MSK) symptoms are also common in COVID-19, and symptoms such as fatigue, weakness, myalgia, and arthralgia may occur. Healthcare workers have been the group most affected by the pandemic or the COVID-19 disease. Symptoms related to MSK affect quality of life and work performance and pose a problem for the healthcare system. The aim of our study is to evaluate short and long term musculoskeletal complaints in healthcare workers in Turkey who had had COVID-19. Materials and Methods: This study is a cross-sectional-descriptive study. Data were collected from healthcare workers aged 18-75 who had COVID-19, via an online survey. In the study, information about demographics, smoking and alcohol use, COVID-19 status, and complaints during the disease and in the long term were examined. Results: 63 participants were included in the study. During the disease period, 92.6% of the participants had at least 1 musculoskeletal system complaint, and fatigue, myalgia, and arthralgia were the most common. Complaints were mostly reported as double and triple combinations consisting of fatigue, myalgia and arthralgia. In the long term, at least 1 musculoskeletal complaint was reported in 65% of the participants. Fatigue, myalgia, arthralgia and muscle weakness continued in more than half of them after recovery, and paresthesia, hypoesthesia and vertigo complaints took a chronic course. Most of the long-term complaints developed as a continuation of the complaint in the acute period and were mostly manifested as a dual combination of fatigue and myalgia. Fatigue during the disease, in women and alcohol users; myalgia was more common in doctors and those who stated that they had the Omicron variant. The age of patients with myalgia complaints for 3 months or more in the long term is significantly higher than those who have no complaints or those who have complaints only in the first 3 months. Myalgia was more common in doctors in the first 3 months and over 3 months. Although long-term fatigue was more common in the first 3 months in non-smokers and those who had quit, it continued for a longer time in smokers. Long-term myalgia complaint was more common in the group with additional disease, and fatigue was more common in those with thyroid disease.